01 Prill 2023

Instagram prezanton opsione të reja sigurie për mbrojtjen e fëmijëve

New York, 19 mars - Meta tha se Instagram, një rrjet social në pronësi të tij, ka prezantuar mjete të reja sigurie që nuk synojnë prindërit të mbrojnë fëmijët.

Prindërit, rregullatorët dhe ligjvënësit kanë kërkuar prej kohësh një rritje të numrit të adoleshentëve në Instagram ku një profil mund të krijohet nga kushdo mbi moshën 13 vjeç.

Meta tani ka prezantuar Family Center, një qendër e centralizuar e mjeteve të sigurisë që prindërit mund të përdorin për të kontrolluar atë që fëmijët e tyre mund të shohin në Instagram, por edhe në platforma të tjera në pronësi të kompanisë në fjalë.

Mjetet e reja të monitorimit u ofrojnë prindërve dhe kujdestarëve transparencë dhe njohuri kryesore për zakonet e përdoruesve të rinj të Instagramit.

Mjetet do t’i ndihmojnë prindërit të mbajnë shënim se sa kohë shpenzon një fëmijë duke përdorur aplikacionin, ata do të informohen për profilet që fëmijët kanë ndjekur së fundmi dhe ata që kanë ndjekur fëmijët dhe do të marrin njoftime për çdo profil që shfaqin fëmijët.

Mjetet janë tashmë të disponueshme në Instagram për përdoruesit amerikanë dhe do të jenë të disponueshme për përdoruesit në mbarë botën në muajt e ardhshëm.

Meta i cilëson mjetet e reja si “hapi i parë në një rrugëtim të gjatë”, por nuk shpjegohet pse u desh kaq shumë për të hedhur hapat e parë në mbrojtjen e adoleshentëve.

Aktualisht, përdoruesit e rinj të Instagramit duhet të aktivizojnë mjetet e sigurisë në profilet e tyre. Instagram planifikon të prezantojë opsione të reja kontrolli, duke përfshirë një mënyrë që prindërit të kufizojnë kohën e përdorimit të aplikacionit në orë specifike.

Instagram u përball me kritika të ashpra vitin e kaluar për mungesën e veçorive të krijuara për të mbrojtur fëmijët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)