01 Prill 2023

Google paralajmëron përdoruesit e Chrome ta përditësojnë urgjent

New York, 31 mars - Google ka lëshuar një paralajmërim urgjent për të gjithë përdoruesit e shfletuesit të tij Chrome që të përditësojnë menjëherë versionin e tyre.

Gjiganti i teknologjisë ka zbuluar një vrimë të re sigurie “të ashpërsisë së lartë”. Dhe ndërsa nuk ka shpjeguar në mënyrë eksplicite se cili është problemi, duket se ndikon edhe në shfletuesin Edge të Microsoft.

Microsoft po këshillon gjithashtu përdoruesit që të instalojnë përditësimet më të fundit të sigurisë. Sido që të jetë çështja, një vrimë sigurie nuk është diçka që dëshironi në pajisjen tuaj pasi ato lejojnë hakerët të bëjnë kompromis dhe të marrin përsipër sistemet kompjuterike.

Google dhe Microsoft zakonisht lëshojnë arna të reja sigurie për shfletuesit e tyre përkatës çdo katër javë, por të dyja kompanitë kanë nxjerrë një përditësim urgjent për t’u marrë me këtë problem.

I zbuluar për herë të parë më 23 mars, çështja është ajo që njihet si cenueshmëria e “ditës zero”, që do të thotë se u gjet përpara se të vendosej ndonjë rregullim sigurie për të mbrojtur njerëzit.

Prandaj, mund të ishte shfrytëzuar tashmë nga hakerat. Duke qenë se ka rreth 3.2 miliardë njerëz që përdorin Chrome në mbarë botën, mund të shihni pse Google është i prirur që njerëzit të instalojnë përditësimin e sigurisë menjëherë.

Nëse përdorni Google Chrome, atëherë duhet të përditësoni shfletuesin në versionin 99.04844.84 ose më të ri.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)