24 Mars 2023

Facebook dëmton fëmijët dhe demokracitë

New York, 5 tetor - Një ish-punonjëse e Facebook u ka thënë ligjvënësve amerikanë se faqet dhe aplikacionet e kompanisë "dëmtojnë fëmijët, nxisin përçarjen dhe dobësojnë demokracitë". Frances Haugen, një ish-menaxhere 37-vjeçare e Facebook kritikoi rëndë kompaninë në një seancë dëgjimore në Capitol Hill.

Facebook megjithatë tha se zonja Haugen foli për fushat për të cilat nuk ka njohuri vetë. Dëshmia vjen mes kontrollit në rritje të gjigantit të mediave sociale dhe thirrjeve në rritje për rregullimin e tij.

Facebook është faqja më e popullarizuar e mediave sociale në botë. Kompania thotë se ka 2.7 miliardë përdorues aktivë mujorë. Qindra miliona njerëz përdorin gjithashtu produktet e tjera të kompanisë, përfshirë WhatsApp dhe Instagram.

Por është kritikuar për gjithçka, nga dështimi për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve e deri te mos bërë sa duhet për të ndaluar përhapjen e dezinformatave. Të dy senatorët republikanë dhe demokratë të martën ishin të bashkuar në nevojën për ndryshim në kompani, si rrallëherë.

Haugen i tha CBS News të dielën se ajo ndau një numër dokumentesh të brendshme në Facebook me Wall Street Journal javët e fundit. Duke përdorur dokumentet. WSJ raportoi se hulumtimi i kryer nga Instagram tregoi se aplikacioni mund të dëmtojë shëndetin mendor të adoleshentëve.

Kjo ishte një temë që zonja Haugen vazhdoi gjatë dëshmisë së saj të martën. "Udhëheqja e kompanisë e di si ta bëjë Facebook dhe Instagram më të sigurt, por nuk do të bëjë ndryshimet e nevojshme, sepse ata kanë vënë fitimet e tyre astronomike para njerëzve", tha ajo.

Ajo kritikoi themeluesin dhe shefin e kompanisë Mark Zuckerberg për kontrollin e gjerë, duke thënë se "askush nuk e mban Markun tani përgjegjës përveç vetvetes".

Ajo vlerësoi ndërprerjen masive të shërbimeve të Facebook të hënën, e cila preku përdoruesit në të gjithë botën."Dje ne pamë që Facebook u shkëput. Unë nuk e di pse u rrëzua, por e di që për më shumë se pesë orë, Facebook nuk u përdor për të thelluar ndarjet, për të destabilizuar demokracitë dhe për t'i bërë vajzat dhe gratë e reja të ndiheshin keq për trupin e tyre".

Përgjigja, tha ajo për senatorët, ishte mbikëqyrja e Kongresit. "Ne duhet të veprojmë tani", tha ajo. Facebook ka mohuar akuzat.

Ndërsa ajo fliste, drejtori i komunikimit të politikave të kompanisë Andy Stone postoi në Twitter një përgjigje ndaj dëshmisë së saj, duke thënë se ajo ishte pyetur për fushat në të cilat nuk punonte - përfshirë sigurinë e fëmijëve dhe Instagram. Ligjvënësit nga të dyja palët shprehën kritika ndaj Facebook gjatë seancës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)