01 Prill 2023

Anonymous hakon Bankën Qendrore Ruse pritet të publikojë 35 mijë dosje sekrete

Moskë, 24 mars - Anonymous ka njoftuar në Twitter se ka  hakuar Bankën Qendrore Ruse, dhe paralajmëron  se 35,000 dosje me marrëveshje sekrete do të publikohen brenda 48 orëve.

Kjo është hera e tretë që Anonymoys sulmon Rusisë, teksa më herët janë hakuar faqet e institucioneve shtetërore dhe televizionet kombëtare, duke shfaqur pamje nga lufta në Ukrainë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)