28 Mars 2023

Steven Gerard, golashënuesi më i mirë anglez në Europë

Londër, 28 shkurt - Trajneri i Liverpulit, Rafa Benitez, ka “përkëdhelur” kapitenin Steven Gerard për golin në fitoren 3-1 që “Reds” arritën në fushën e Unirea Urzicenit.

Ajo e së enjtes, ishte një natë speciale për 29-vjeçarin: mesfushori udhëhoqi skuadrën drejt kualifikimit në Europa League dhe me rrjetën e minutës së 57, ai vulosi golin numër 33 në arenën europiane, duke lënë pas ish-sulmuesin e Njukasëllit, Alan Shirer.

Në këtë mënyrë Gerard është bërë golashënuesi më i mirë anglez në kupat e Europës. “Ky është një klub historik, me shumë rekorde dhe fakti që Stiven ka vendosur një primat individual është shumë i rëndësishëm për të dhe për Liverpulin”, deklaroi trajneri Benitez.

 Ndërkohë, Gerard deklaroi: “Është gjithmonë një ndjesi e bukur kur thyen rekorde, por arritja më e madhe është kualifikimi në Europa League. Natyrisht që kalimi i turit ishte arritja më e madhe e mbrëmjes në Rumani. Kam punuar jashtëzakonisht shumë për t’i shënuar këto gola dhe ndihem mjaft i lumtur”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)