27 Mars 2023

Ronaldo mund të kthehet te Mançesteri, ai nuk e mohon

Madrid, 16 shkurt - Ylli i Real Madridit, Kristiano Ronaldo, ka lançuar një deklaratë të jashtëzakonshme, në të cilën pohon se ka filluar t’i mungojë ish-klubi Mançester Junajtid, dhe nuk e ka mohuar mundësinë për t’u rikthyer ndonjëherë në “Old Traford”.

Ronaldo u largua verën e kaluar për një shumë rekord, 94 milionë euro, ku plotësoi ëndrrën e tij për t’u bërë galaktik. Anësori portugez pranon se atij i mungon klubi i Sër Aleks Ferguson, ku ai fitoi tre tituj të Premier League dhe një Champions League, duke hapur rrugë për një rikthim sensacional.

“Natyrisht, më mungon loja në Mançester Junajtid. Jo vetëm klubi, por edhe shokët që janë ende atje. Unë luajta atje për 6 vite dhe është kohë e gjatë. Sa herë që kam rastin, unë i shikoj ata. Ende interesohem për ta ndjekur Mançester Junajtid, dhe kurrë nuk i dihet, ndoshta në të ardhme do të rikthehem që të luaj atje. Është gjithnjë e mundshme. Nuk dua të them se nuk jam i lumtur te Reali. Unë jam shumë i lumtur dhe ky është klubi im, por natyrisht, më mungon Mançesteri, trajneri, lojtarët, sepse kam lënë një familje të tërë atje. Unë dua të respektoj kontratën me Realin, por në të ardhmen, vetëm Zoti e di se çfarë do të ndodhë”.

Ronaldo gjithashtu lavdëroi ish-kolegun e tij të Junajtid. I pyetur a është bërë Runi lojtar më i mirë pas largimit të tij, Ronaldo u shpreh: “Jo. Ndoshta ka shënuar më shumë gola se sezonin e kaluar, por Runi është njëri prej lojtarëve më të rëndësishëm për Mançesterin dhe Premier Leaguen. Ai është një lojtar fantastik, por nuk do të thotë se ai po luan mirë sepse unë u largova. Ai gjithnjë ka luajtur mirë”.

Për kampionatin botëror ai u shpreh: A mund ta fitojë Anglia kampionatin botëror? Pse jo? Ata kanë lojtarë dhe një trajner të shkëlqyer. Nëse luajmë me Anglinë në finale, do të jetë sepse Portugalia ka luajtur mirë në kampionat. Unë mendoj se Anglia është shumë e fortë, dhe nuk dua ta mendoj tani përballjen me Runin apo Ferdinand. Unë po mendoj se si të kualifikohemi. Por, do të ishte interesante nëse do t’i shihja Runin dhe Ferdinand në finale”, përfundoi Ronaldo.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)