26 Mars 2023

Ronaldo ia premton La Ligan Perezit

Madrid, 21 mars - Mesfushori portugez, Cristiano Ronaldo, i ka premtuar presidentit të klubit, Florentino Perez, se ata do të triumfojnë në La Liga këtë sezon.

Pas ardhjes së Perez në stolin e presidentit dhe investimit prej 250 milionë eurove në përforcime të reja, qëllimi i Realit ishte të fitohen tre titujt. Por mbretërit shpejt u zhgënjyen duke u eliminuar nga Copa del Rey dhe së fundi edhe nga Liga e Kampionëve.

Mundësia e vetme për titull ka mbetur La Liga dhe sipas Marca në takimin e fundit në mes të Perez dhe futbollistëve, Ronaldo i ka premtuar atij se ata do ta fitojmë kampionatin.

Gazeta shkruan se ish-ylli i Manchetser United i ka thënë Perez të qëndrojë ‘i qetë’ dhe e ka siguruar se ata ‘do ta fitojnë La Ligën’.

Për momentin Real Madridi është në maje të tabelës së kampionatit spanjoll me numër të njëjtë të pikëve me kampionin aktual, Barcelonën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)