01 Prill 2023

Red Bull prezantoi maikinën e re në Formula 1

Herez, 11 shkurt - Ekipi i  Red Bull, të mërkurën në Herez të Spanjës e prezantoi makinën e re me të cilën do të bëjë gara në kampionatin e ardhshëm të Formula 1.

Modeli i ri i makinës  “RB6” në krahasim me makinën e vjetër ka pësuar ndryshime të vogla edhe atë para se gjithash në pjesën e aerodinamikës.

Pilot të  “Red Bull-it”, i cili sezonin e kaluar ishte renditur në pozitën e dytë edhe sivjet do të jenë gjermani Sebastian Fetel dhe australiani Mark Veber.

Të dy pilotët në kampionatin e ri po futen me ambicie të mëdha që sërish të luftojnë për titullin e kampionit në konkurrencë të ekipeve.

Para “Red Bull-it” makinat e reja i prezantuan:- Ferrari, Meklaren, Zauber, Reno, Mercedes, Toro Roso, Virdzhin dhe Forsa India. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)