26 Mars 2023

Real preket nga koronavirusu, Isco dhe Alaba rezultojnë pozitivë

Madrid, 22 dhjetor - Klubi i futbollit Real Madrid është ndikuar nga rastet me COVID-19 ndërsa Isco dhe David Alaba janë lojtarët e fundit që u infektuan nga virusi.

“Real Madrid C. F. konfirmon se lojtarët tanë Isco dhe David Alaba kanë rezultuar pozitivë me COVID-19”, thuhet në një deklaratë të klubit spanjoll.

Mesfushori spanjoll Isco ka luajtur për Real Madridin që nga viti 2013. Mbrojtësi austriak Alaba u largua nga Bayern Mynihu për t'iu bashkuar Real Madridit si një transferim i lirë në korrik.

Real Madrid raportoi javën e kaluar se disa lojtarë dhe personel të stafit ishin prekur nga virusi.

Mesfushori kroat i Realit, Luka Modriç dhe mbrojtësi i majtë brazilian Marcelo rezultuan pozitivë.

Mesfushori spanjoll Marco Asensio, anësori uellsian Gareth Bale, portieri ukrainas Andriy Lunin dhe anësori brazilian Rodrygo rezultuan pozitivë të enjten.

Ndihmës trajneri Davide Ancelotti kishte kontraktuar më parë virusin vdekjeprurës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)