26 Mars 2023

Platini: Jo teknologji në futboll

Paris, 17 mars - Presidenti i UEFA-s, Michel Platini, ka kundërshtuar idenë e përdorimit të teknologjisë në vijën fatale të golit, por ka përkrahur idenë për të vënë më shumë gjyqtarë në lojë.

Bordi i FIFA-s më herët i ka dhënë fund idesë për aplikimin e teknologjisë, ndërsa Platini pajtohet me këtë vendim, por ai ka lënë dyert e hapura për mënyrat tjera të gjykimit të vendimeve kontroverse.

“Loja me dorë e Henrys? Nëse do ta kisha bërë unë këtë, nuk do ta kishte parë askush, por sot, të gjithë do ta kishin parë, dhe kjo ndryshon gjithçka”.

“Kështu, kemi dy mënyra për të zgjidhur këtë problem: Ose shtojmë gjyqtarë, ose përdorim teknologjinë. Unë jam për elementin njeri, dhe mendoj se referimi duhet të jetë njerëzor”, është cituar legjenda franceze nga La Repubblica.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)