29 Mars 2023

Murinjo-Baloteli, evitohet kontakti fizik

Milano, 18 shkurt - Përjashtimi i Mario Balotelit nga sfida më e rëndësishme e vitit, ajo që Interi luajti dje kundër Çelsit në Champions, nuk është thjesht një zgjedhje teknike.

Marrëdhënia e sulmuesit me trajnerin Zhoze Murinjo ka arritur në gradën e fundit. Mediat italiane flasin për një zënkë me tone të larta ndërmjet trajnerit dhe lojtarit në qendrën stërvitore të Pinetinas, madje të dielën, ndërmjet palëve për pak sa nuk pati kontakt fizik.

Por, episodi që la “SuperMarion” jashtë ekipit, vetëm dy orë përpara nisjes në Londër, ishte provokimi i 19-vjeçarit në stërvitjen e së hënës. Murinjo ia ka komunikuar vendimin e tij Moratit dhe Brankës, të cilët e kanë mbështetur.

Duket se sjellja e ditëve të fundit nga Baloteli ka nervozuar skuadrën dhe drejtuesin e stolit zikaltër. Klubi e ka cilësuar si provokim zgjedhjen e talentit të përfaqësueses U-21 italiane që të punësojë si menaxher Raiolën, njeriun që largoi Ibrahimoviç drejt Barcelonës.

Në kohën kur skuadra ishte e grumbulluar për sfidën me Katanian, ata të dy u fotografuan duke darkuar. Ndërsa të dielën në mëngjes, përplasja me teknikun portugez ka qenë e fortë: pas qortimeve të Murinjos, Baloteli është përgjigjur keq, ndërsa nuk munguan fjalët e ashpra.

Në fund për nga renditja është ngjarja e së hënës: sapo mbërriti në fushën stërvitore, Baloteli e ka tepruar me shakatë rreth faktit që Milani rihapi kampionatin, duke thënë “po ju kapim” (lojtari njihet si tifoz i Milanit). Madje, ka edhe nga ata që pretendojnë se Mario ka kënduar himnin e skuadrës kuqezi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)