29 Maj 2023

Michael Shumaker, më kopraci në Formula 1

Berlin, 16 mars - Fiton më shumë se të gjithë pilotët, por është i kujdesshëm me portofolin. Michael Shumaker ka kërkuar të mos ta paguajë tarifën e regjistrimit në Shoqatën e Pilotëve.

Gjermani dje në mëngjes nuk ka marrë pjesë në një mbledhje para garës, në pritje për të kuptuar nëse kolegët më të dobët do ta pranojnë atë si ortak, por falas.

Dëshiron të kursejë 1200 euro në vit. Një qëndrim i pakëndshëm, duke marrë në konsideratë që, vetëm nga kontratat, çon në shtëpi 38 milionë euro në vit, përveç faktit se në të kaluarën ka qenë një nga promotorët e GPDA në frontin e sigurisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)