17 Qershor 2024

Messi do t’i bashkohet Inter Miami

Paris, 7 qershor - Legjenda e Argjentinës, Lionel Messi do t’i bashkohet skuadrës amerikane Lionel Messi Inter Miami pas largimit të tij nga kampioni francez Paris St-Germain.

Ish-lojtari i Barcelonës do të refuzojë një ofertë më fitimprurëse nga skuadra e Arabisë Saudite, Al-Hilal.

Marrëveshja e Miamit përfshin bashkëpunim nga marka si Adidas dhe Apple.

Sulmuesi Messi, 35 vjeç, fitoi çmimin për lojtarin më të mirë në botë shtatë herë dhe pritet ta fitojë atë më vonë këtë vit pas suksesit në Kupën e Botës.

Kjo është hera e parë që ikona e Barcelonës, Messi, luan jashtë Evropës.

Ai donte të qëndronte në Evropë edhe për një sezon tjetër, por, pasi nuk u morën oferta të kënaqshme, ai kishte zgjedhjen e drejtpërdrejtë mes Inter Miami ose Al-Hilal.

Ai mendohej shumë se do të favorizonte një lëvizje në Arabinë Saudite, ku do t’i bashkohej Cristiano Ronaldos dhe Karim Benzema në ligë në një marrëveshje që nuk mund të përputhej financiarisht.

Por Messi në fund u tundua në skuadrën e Major League Soccer Inter Miami për një sërë arsyesh, duke përfshirë stilin e jetesës dhe një marrëveshje me markat e mëdha që shtrihet përtej futbollit.

Ai tashmë ka një shtëpi në Majami, të cilën aktualisht e jep me qira.

Ai ishte i etur për një rikthim në Barcelonë këtë verë, por kufizimet e Fair Play Financiar që do të jenë në fuqi për sezonin e ardhshëm në La Liga bënë ndonjë plan ambicioz për ta rikthyer atë në një pamundësi.

Paris St-Germain fitoi Ligue 1 në të dy sezonet e tij në klub, por doli në 16 të fundit të Ligës së Kampionëve, që do të thotë se koha e tij në Francë nuk u pa si një sukses i madh.

Ai shënoi 32 gola në 75 ndeshje për klubin – dhe e mbylli këtë sezon me 16 gola dhe 16 asistime në Ligue 1.

Kontrata dyvjeçare e Messit përfundon këtë verë dhe të dyja palët ranë dakord të shkojnë në rrugë të ndara, me sulmuesin e pezulluar për dy javë në maj për një udhëtim të paautorizuar në Arabinë Saudite.

Trashëgimia e tij vjen nga koha e tij në Barcelonë dhe fitimi i Kupës së Botës me Argjentinën në dhjetor.

Ai u largua nga Barça në vitin 2021, pas 21 vitesh me klubin, për shkak të problemeve financiare të klubit. Messi është golashënuesi rekord i Barcelonës me 672 gola dhe ka fituar 10 tituj të La Ligës, katër Liga të Kampionëve dhe shtatë Kupa të Spanjës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)