24 Mars 2023

Mbi dy milion bileta të shitura për KB “Afrika e Jugut 2010”

Johanesburg, 20 shkurt - Edhe pse deri në fillim të botërorit “Afrika e Jugut 2010”, ka edhe më pak se katër muaj, që tani janë shitur më shumë se dy milionë bileta. Megjithatë ka ende bileta të pa shitura për evenimentin më të madh të futbollit që fillon në qershor.

Organizatorët e këtij evenimenti thanë se periudha e shitjes së biletave do të vazhdojë deri në maj, dhe se gjithë tifozëve të futbollit përmes internetit do të ju jepet mundësia që të njoftohen me çmimet e biletave.

Një fakt interesant është se një biletë për të parë një ndeshje të skuadrave favorite për të fituar titullin botëror, si p.sh Gjermania kap vlerën prej 2328 dollarë, ndërsa për të ndjekur të gjitha ndeshjet në fazën e grupit të kombëtares së Ganës, një tifoz duhet ndarë 4.000 dollarë.

Organizatorët janë të gatshëm të bëjnë gjithçka me qëllim që të vazhdojnë me trendin si nikoqir të mirë, pasi në këtë kontinent deri më tani janë zhvilluar Kupa e Botës për futbollistë deri 20 vjet, që u mbajt në Egjipt si dhe ajo deri më 17 vjet, që u organizua në Nigeri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)