26 Mars 2023

KFOR-i rinovon sallën e basketbollit të shkollës fillore

Obiliq, 18 gusht - salla e re e basketbollit në Plemetin, që shfrytëzohet nga shkollat fillore “Pandeli Sotir” dhe “Sveti Sava” u përurua sot nga dy drejtorët dhe autoritetet lokale të Obiliqit, si dhe nga ushtarët suedezë, amerikanë dhe zviceranë të KFOR-it.

Salla u rinovua falë projektit të bashkëpunimit civilo-ushtarak, të financuar nga NATO-ja dhe u finalizua nga Komanda Rajonale e KFOR-it-Lindje.

Dërrasat e koshit, rrjetat dhe topat e basketbollit gjithashtu u dhuruan nga KFOR-i në mënyrë që nxënësit të kenë mundësinë të merren siç duhet me aktivitete sportive, që kryhen jashtë.

Drejtorët e shkollave falënderuan nënkolonel Jonny BORJESSON për mbështetjen e dhënë nga KFOR-i për edukimin e fëmijëve, që u përkasin të gjitha komuniteteve që jetojnë në atë pjesë.

KFOR është i përkushtuar për një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë qytetarët në Kosovë, dhe të mbështesë institucionet në Kosovë në fushat e sigurisë, arsimit dhe shëndetësisë.

Sa i përket ndihmës, ushtarët e KFOR-it kanë zbatuar disa projekte, të cilat po kontribuojnë në reagimin lokal ndaj Covid19. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)