26 Mars 2023

Kapelo e Lipi më të pasurit, nigeriani më i varfri

Londër 6 mars - Tekniku i Anglisë fiton 8.8 milionë euro në vit, Shaibu Nadia vetëm 125 mijë. Të pasur dhe të varfër. Por asgjë nuk është e përcaktuar në një mënyrë të barabartë.

Të pasurit: ata janë komisarët teknikë të kombëtareve europiane, të cilat kanë mundur të sigurojnë kualifikimin për në Botërorin 2010, që do të zhvillohet në Afrikën e Jugut.

Të varfrit: janë kolegët e tyre afrikanë, ata të cilët kanë nënshkruar kontrata më të lira për sa u përket rrogave. Të mbuluar në ar si drejtues pankinash janë ata trajnerë që flasin italisht. Mister Fabio Kapelo, trajneri i Anglisë dhe Marcelo Lipi, trajneri i Italisë, janë teknikët më të paguar, që do të marrin pjesë në Botërorin afrikan.

Pastaj kontinenti i Europës është një minierë ari, ku mesatarja e rrogave të trajnerëve është më e larta: shtatë trajnerët më të pasur janë në drejtimin e kombëtareve europiane.

Sekreti i Kapelos - Italiani Fabio Kapelo ka një sekret: arrin të transformojë në ar çdo gjë që prek me dorë. Te Milani ashtu sikurse edhe te Roma, te Real Madrid ashtu sikurse tek Anglia: kontrata të kushtueshme dhe rezultate shumë të mira.

Tekniku friulan është edhe më i paguari në Botërorin 2010 (8.8 milionë), por ka edhe një popullaritet shumë të lartë: shtypi britanik dhe tifozët anglezë e adhurojnë atë (në “Facebook” e kanë quajtur “legjendë”), lojtarët e duan; Xherrard në faqen zyrtare të UEFA-s në internet e ka përkufizuar “një fitues”.

Trajnerët më të varfër janë nigeriani Shaibu Nadia (rroga e tij është 125 mijë euro) dhe koreanoveriori Kim Jong Hun (170 mijë euro). Trajneri i Italisë, Marcelo Lipi, është në vendin e dytë (3 milionë euro) dhe do t’u shtrëngojë dorën kolegëve Herbert (i Zelandës së Re që ka një rrogë 800 mijë euro), Martino (i Paraguait me një rrogë prej 245 mijë eurosh) e Veis (i Sllovakisë me një rrogë prej 215 mijë eurosh).

Nëse llogarisim një mesatare, trajnerët e kombëtareve europiane janë më të paguarit (1.7 milionë). Verbeek (Australia: 1.2 milionë) është tekniku më i pasur në Azi dhe në Oqeani, Parreira (i Afrikës së Jugut: 1.2 milionë) në kontinentin e Afrikës, Aguirre (i Meksikës: 1.2 milionë) në Amerikë.

Të dashur/të urryer - Mungesa luksoze është Hidink: në Rusi i kanë dhënë një rrogë prej 5 milionë eurosh, por është eliminuar nga slloveni Kek, rroga e të cilit është vetëm 245 mijë euro. Të kesh rrogë të lartë nuk do të thotë se të duan. Lipi nuk është i imunizuar ndaj kritikave.

Në “Facebook” më shumë se 700 grupe flasin për të. Ata që e admirojnë janë të shumtë, por kritikat për të janë në lidhje me çështjet Baloteli e Kasano. Nuk është shumë i madh grupi anti-Domenek (rroga: 560 mijë), mbi 100 mijë të regjistruar. Braziliani Dunga (rroga: 800 mijë) është në shënjestër për pamjen e tij, Maradona (800 mijë) është akoma një idhull, por si trajner humbet përkrahje. Do të rehabilitohej vetëm pas një Botërori spektakolar. Ky do të jetë fati i çdo trajneri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)