24 Mars 2023

Antonio Conte kandidat për trajneri të PSG-së

Paris, 19 prill - Trajneri i Tottenham Hotspur, Antonio Conte është shfaqur si një kandidat surprizë për Paris Saint-Germain (PSG).

Sipas Le Parisien, italiani është i bindur se do të pasojë Mauricio Pochettino.

Thuhet se klubi francez po kërkon të zëvendësojë teknikun argjentinas, i cili është kritikuar për një sezon të dështuar në Ligën e Kampionëve.

Kështu që gjigantët e Ligue 1 po kërkojnë një menaxher me cilësi të lartë, i cili mund t’i çojë ata drejt një lavdie të gjatë në UCL.

Zinedine Zidane është përfolur prej kohësh për një transferim në kryeqytetin francez, por ish-tekniku i Real Madridit preferon një ekip kombëtar.

Kandidatura e  Conte vjen si befasi kur ai duket se po ecën mirë te Spurs, duke fituar gjithashtu besimin e tifozëve.

Për sezonin e ardhshëm vendi në Champions duket i sigurtë.

Conte është i njohur për ndryshimin shpeshtë të klubeve. Shembulli më i fundit ishte largimi i tij nga Interi pas një mosmarrëveshjeje mbi transferimet. Nëse kërkesat e tij për merkaton e verës do të plotësohen ka të ngjatë të mos largohet nga Londra.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)