27 Mars 2023

Të dyshuarit për vrasjen e Rasim Gashit, ekstradohen në Kosovë

Prishtinë, 20 gusht - Shaqir Kuçi dhe Alfred Zylfaj, janë arrestuar nga policia malaziase si të dyshuar për vrasjen e Rasim Gashit në Vragoli të Fushë-Kosovës.

 

Dy të dyshuarit, i janë dorëzuar policisë së Kosovës, në pikën kufitare në Kullë.

Shaqir Kuqi dhe Alfred Zylfajt nga Suhareka janë kapur në Ulqin në bashkëpunim me policinë e Malit te Zi e cila ua dorëzoi të dyshyarit, policisë së Kosovës në pikën kufitare në Kullë.

Bashkëpunimi mes policisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi nuk ka munguar, madje është për tu përshëndetur ky aksion i përbashkët deklaroi Veton Elshani.

Përcjellja e tyre u organizua nga njësiti special i policisë deri në qendrën e ndalimit dhe ndaj të dyshuarve për këtë vrasje prokuroria pritet ta paraqesë akuzën për vrasje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)