26 Mars 2023

Policia deporton zyrtarin e Serbisë, Dragan Petkovic

Prishtinë, 19 gusht -  Policia e Kosovës ka ndaluar Dragan Petkovic, zyrtar i qeverisë së Serbisë nga e ashtuquajtura Ministri për Kosovën.

Ai është ndaluar sot në rajonin e Mitrovicës dhe i njëjti, nën përcjelljen e Policisë së Kosovës, është duke u transportuar për largim nga territori i vendit, përmes pikës kufitare në Merdare.

“Policia është duke i bërë verfikimet e nevojshme”, thotë Baki Kelani, zëdhënës i Policisë së Kosovës, duke mos dhënë më shumë informacione.

Dyshohet se Petkovic është zyrtar i afërt i Oliver Ivanovicit, i ashtuquajtur, sekretar në Ministrinë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

Ky rast pason vedimin e mëhershëm të qeverisë që lejet për vizita të zyrtarëve nga Serbia të pezullohen, përderisa të ndalet politizimi i tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)