08 Dhjetor 2023

OSBE dënon sulmin kundër deputetit të Kuvendit të Kosovës

Prishtinë, 5 korrik - Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ambasadori Werner Almhofer dënoi sulmin me armë zjarri që ndodhi sot në Mitrovicën veriore ku u plagos Petar Miletiq, deputet i Kuvendit të Kosovës dhe sekretar i përgjithshëm i Partisë së Pavarur Liberale (SLS).

“Ky sulm paraqet një shkak tjetër për brengosje rreth gjendjes së sigurisë në Mitrovicën veriore pas incidentit të dhunshëm më 2 korrik që rezultoi në vdekje tragjike të një personi dhe disa të lënduarve,” tha Ambasadori Almhofer. “Ne u bëjmë thirrje agjencive përgjegjëse të hetojnë këtë incident dhe të sjellin kryesit e këtij akti para drejtësisë.”

“Ne i dëshirojmë Miletiqit shërim dhe kthim të shpejtë në angazhimet e tij të përditshme në përfaqësimin e interesave të zgjedhësve të tij,” u shpreh Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)