27 Mars 2023

Maqedoni, një në tre familje posedon armë zjarri

Shkup, 11 maj - Një në tre familje maqedonase mesatarisht posedon një armë zjarri në shtëpi.

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të aksionit kundër dhunës me armë, organizata joqeveritare “CIVIL” bën të ditur se janë me mijëra armë në duart e qytetarëve dhe që paraqesin rrezik.

“Sipas një statistike të vitit 2003, në Maqedoni ka rreth 110 mijë e deri në 170 mijë armë ilegale. Nëse kësaj shifre i shtohen edhe 70 mijë copë armë me leje, atëherë çdo e treta familje në Maqedoni posedon armë”, ka theksuar kryetari i “CIVIL”, Xhabir Deralla, duke i bërë thrrje qytetarëve dhe institucioneve që të rrisin vetëdijen lidhur me këtë problem që kërcënon jetën e përditshme.

Autoritetet maqedonase kanë paralajmëruar një aksion të ri për grumbullimin e armëve të paligjshme, aksion i cili ka marrë mbështetjen edhe të disa organizatave ndërkombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)