08 Dhjetor 2023

Manastir, konferencë e NATO-s, Kosova nuk ftohet

Manastir, 31 maj - Në Manastir të Maqedonisë po zhvillon punimet konferenca për integrimin e rajonit në NATO.

Në këtë konferencë dyditore marrin pjesë ministrat e mbrojtjes së Shqipërisë, Kroacisë, Sllovenisë dhe Turqisë si dhe zyrtarë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bosnjë - Heregovinës dhe Malit te Zi.

Në listën e pjesemarrësve nuk figuron Kosova. Mikpritës i takimit është ministri maqedonas i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski.

Temë kryesore e konferencës është rëndësia e integrimit të vendeve të rajonit në NATO, si dhe perspektiva rajonale.

Maqedonia e vlerëson shumë të rëndësishëm një sensibilizim rajonal për integrimin në NATO, për shkak të vetos greke që ka bllokuar këtë proces pas mosmarrëveshjeve mes dy vendeve lidhur me emrin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)