27 Mars 2023

KMDLNJ viziton Sabit Gecin në Qendrën e Ndalimit në Prishtinë

Prishtinë, 7 maj - Monitorues të KMDLNj-së vizituan sot Qendrën e Ndalimit në Prishtinë. Ata fillimisht vizituan Sabit Gecin të arrestuar dje nga pjesëtarë të Policisë së EULEX-it dhe në përkrahje të njësisë speciale të Policisë së Kosovës.

Sipas Gecit arrestimi i tij është bërë në një restorant afër shtëpisë së tij derisa po hante mëngjes. Ai ishte arrestuar nga policë të EULEX-it dhe më pas i është bastisur shtëpia, në praninë e tij.

Gjatë arrestimit, policia nuk i ka treguar shkakun pse arrestohet dhe ndonjë vendim të shkruar. Por, për bastisje i kanë treguar vendimin e gjykatës.

Sipas deklaratës që i ka dhënë KMDLNj-së i ndaluari Sabit Geci nuk ka vërejtje as në sjelljet e zyrtarëve dhe oficerëve në Qendrën për Ndalim në Prishtinë.

Pritet që Sabit Geci të dalë sot para gjykatës së EULEX-it e cila do të vendos nëse do t’i vazhdohet paraburgimi apo do të merret ndonjë vendim tjetër.

Ai është i ndaluar dhe i dyshuar nga EULEX-i për krime lufte në Kosovë në vitin 1999. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)