26 Mars 2023

KFOR-i i gatshëm për çdo situatë në Kosovë

Prishtinë, 22 korrik - KFOR-i është i gatshëm për çdo situatë që mund të pasojë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.

Kështu është shprehur komandanti i KFOR-it, në Kosovë Markus Bentler i pyetur për sigurinë pas vendimit të GJND-së për Kosovën.

"Nuk kemi indikacione për ndonjë kërcënim. Megjithatë, ne do të jemi të gatshëm. Nuk duam të frikësojmë askënd, por jemi të përgatitur për t'u përballur me çfarëdo dhune", u ka thënë Bentler gazetarëve.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të enjten do të bëjë publik opinionin për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)