08 Dhjetor 2023

EULEX shqyrton 6 cështje kriminale në veri të Mitrovicës

Prishtinë, 3 gusht - Përfaqësues të misionit EULEX do të diskutojnë sot me autoritetet lokale të Mitrovicës mbi gjashtë cështje që kanë të bëjnë me kontrabandën dhe krimin e organizuar në veri.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i EULEX Blerim Krasniqi, i cili ka saktësuar se 6 nga 25 cështjet hetimore janë zgjedhur në bazë të përparësive.

Disa ditë më parë kryeprokurori i misionit EULEX, Johanes Van Vrisvijk deklaroi se hetimet mbi korrupsionin dhe krimin e organizuar përfshijnë edhe veriun e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)