21 Shtator 2023

EULEX, akuzë dy ish-luftëtarëve të UÇK-së

Prishtinë, 19 shkurt - Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë edhe ndaj dy ish-pjesëtarëve të UÇK-së, për krime lufte të kryera kundër popullsisë civile në një kamp në Cahan të Shqipërisë.

Haki Hajdari, 48 vjeç nga Skenderaj, i njohur me nofkën “Haki Drenica” dhe Sali Rexhepi, 55 vjec nga Rashkoci i Gjakovës akuzohen nga një prokuror ndërkombëtar se në bashkëpunim me Riza Alijajn dhe anëtarë të tjerë të UÇK-së, të paidentifikuar deri më tani, kanë trajtuar në mënyrë çnjerëzore civilë shqiptarë në Cahan të Shqipërisë në vitin 1999.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)