29 Maj 2023

Caktohet Këshilli gjyqësor në rastin Haradinaj

Hagë, 23 korrik - Tribunali i Hagës i ka caktuar Këshillin gjyqësor prej tre anëtarëve që do të drejtojë rigjykimin e Haradinajt dhe dy të akuzuarve të tjerë.

Kryetari gjykatës së Hagës, Patrik Robinson, e ka emëruar këshillin gjyqësor, i cili përbëhet prej Bakon Xhastis Molloto, që e kryeson këshillin, Barton Holl dhe Xhi Dellvoa.

Pas formimit të këtij këshilli, do të vendoset caktimi i seancës shqyrtuese. Por, sipas statutit të Tribunalit data e gjykimit nuk mund të përcaktohet në këtë fazë. Nga ana tjetër, Tribunali i Hagës shkon në pushim veror prej 26 korrikut deri më 13 gusht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)