26 Mars 2023

Arrestohet Ilir Tolaj këshilltarë i Ministrisë së Shëndetësisë

Prishtinë, 13 korrik - Sot në Prishtinë është arrestuar Ilir Tolaj, ish-Sekretar Permanent i Ministrisë së Shëndetësisë i cili aktualisht punon si këshilltar në Ministrinë e Shëndetësisë.

Arrestimin e ka kryer policia e EULEX-it dhe policët e Kosovës që janë pjesë e Task Forcës Anti-Korrupsion, në kontekst të një hetimi penal për shmangie tatimi.

Lidhur me këtë rast janë kryer bastisje në tri lokacione në Prishtinë, përfshirë një zyrë në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë.  

Bastisjet janë autorizuar nga një gjyqtar i EULEX-it i procedurës paraprake.  

Hetimet janë duke u kryer nga Policia e EULEX-it nën mbikëqyrje të zyrës së Prokurorisë Speciale (PSRK-së).
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)