27 Mars 2023

Shënohet Dita Botërore e Shëndetit

Prishtinë, 7 prill - Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit Drejtoria pÑ‘r ShÑ‘ndetÑ‘si nÑ‘ Prishtinë do të organizojë një aktivitet të zgjeruar në Komunën e Prishtinës për të shënuar këtë ditë.

Qëllimi i këtij aktiviteti është vetëdijësimi i qytetarëve lidhur me ruajtjen e shëndetit përmes edukimit dhe promovimit shëndetësor të ofruar nga stafi jonë gjatë këtij aktiviteti.

Ky aktivitet do tÑ‘ organizohet nÑ‘ bashkÑ‘punim me Ministrinë e Mbrojtjes, pÑ‘rkatÑ‘sisht me departamentin mjekÑ‘sor tÑ‘ FSK dhe studentÑ‘t e Kolegjit Universum.

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama dhe Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, do të vizitojnë ekipet mjekësore në Tendën në "Sheshin Zahir Pajaziti", për të parë nga afër punën e tyre.

Po ashtu organizata YMCA në bashkëpunim me Koalicionin K10 dhe nën mbështetjën e UNFPA në kuadër të shënimi të Ditës Botërore të Shëndetit do të organizoj aktivitet për ndërgjegjësimin e femrave për Higjienën Menstruale dhe promovimin e mbrojtjës së ambientit duke përdorur kupa menstruale të cila ripërdoren dhe janë miqësore ndaj natyrës.

Ky aktivitet do të zhvillohet tek monumenti i New Born gjatë të cilit do të shpërndahen Kupa Menstruale falas së bashku me fletëpalosje me udhëzime për përdorim dhe rëndësinë e mbajtës së Higjienës Menstruale.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)