29 Maj 2023

OBSH vendos nesër nëse lia e majmunëve përfaqëson krizë shëndetësore

Gjenevë, 15 qershor - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të mbajë nesër një seancë të jashtëzakonshme për të vlerësuar nëse lia e majmunëve përfaqëson një krizë të shëndetit publik.

Ky është niveli më i lartë i paralajmërimit që mund të shpallë agjencia e Kombeve të Bashkuara dhe aktualisht zbatohet për COVID-19 dhe poliomielitin.

Këtë vit, kishte 1.600 raste të konfirmuara dhe 1.500 raste të mundshme të lisë së majmunëve në 39 vende, me 72 vdekje.

Kjo sëmundje është endemike në pjesë të Afrikës, por numri i të infektuarve po rritet, si në pjesën tjetër të botës. Virusi shkakton simptoma të tilla si ftohjet dhe lezionet e lëkurës dhe përhapet me kontakt të ngushtë.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte koha për të forcuar reagimin ndaj përhapjes së lisë së majmunëve pasi virusi po përhapet në gjithnjë e më shumë vende dhe nevojitet një koordinim ndërkombëtar.

“Ne nuk duam të presim derisa situata të dalë jashtë kontrollit,” tha Ibrahima Soce Fall, drejtoresha e urgjencës e OBSH-së në Afrikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)