24 Mars 2023

KLGI publikon analizën për financimin e shërbimeve sociale në nivel lokal

Prishtinë, 20 janar - Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale (KLGI) organizoi punëtorinë me temën “Financimi i Shërbimeve Sociale në Nivel Lokal”. Pjesëmarrës ishin drejtorë të Drejtorive për Mirëqenie Sociale në nivel lokal; zyrtarë të ministrive të linjës; drejtues të Lidhjes së Qendrave për Punë Sociale e përfaqësues të organizatave vendore dhe ndërkombëtare që merren me këtë fushë.

Gjatë punëtorisë u prezantuan të gjeturat mbi financimin e shërbimeve sociale në nivel lokal që nga procesi i decentralizimit deri në vitin aktual. Instituti KLGI nëpërmjet analizës “Shërbimet Sociale në Komuna – Trendët e financimit 2010 – 2023” ka analizuar periudhat kyçe të financimit të shërbimeve sociale në nivel lokal, duke nxjerrë një analizë me të dhëna të detajuara.

Përkundër rritjes së nevojave, ende është i nevojshëm plotësimi i kapaciteteve menaxhuese dhe profesionale në ofrimin e shërbimeve sociale. Komunat janë të mandatuara në marrjen e përgjegjësive për ofrimin e ndihmës sociale dhe shërbimeve sociale (me përjashtim të pagesës së pensioneve). Edhe përkundër ofrimit të shërbimeve sociale, komunat përtej kësaj, mund të bëjnë edhe veprime tjera sektoriale për përkrahjen dhe financimin e shërbimeve sociale.

Aktiviteti u realizua në kuadrin e programit ‘Dialogu për Komunat Evropiane’ (DEM), i mbështetur nga Ambasada e Mbretërisë së Norvegjisë në Kosovë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)