24 Mars 2023

Qeveri ilegale e turpit në orët e fundit terrorizon Mërgatën!

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Shpartallimi i LDK-s që pësoj dhe Qeveria ilegale  e Avdullah Hotiti në një luftë dhe  betejë, pran disfatës qe do të pësoj humbjen  e radhës  lëshon vendimin  e turpshëm kundër Diaspores, sipas së cilit, shtetasit e Kosovës që jetojnë jashtë vendit, duhet të paraqesin testin PCR negativ për Koronavirus të bërë në 72 orët e fundit.

Kjo qeveri  e dështimeve të një pas njëshme  pran zgjedhjeve që na ndajnë vetëm edhe 24 or,  terrorizon Diasporën shqiptare   me qellim të pengesës qe mos të marrin pjesë në këto zgjedhje.

Të nuhaturit  e fitores dhe përkrahjes që po i epet VV.se ,nga  strukturat e LDK,PDK. dhe me Listën serbe  duan me çdo kusht qe ta pengojnë votën tonë edhe përkundër asaj se qytetaret tanë nga  Diaspora kanë bërë  shpenzime  të shumta duke  udhëtuar edhe mbi 2000 km…

Ky vendim vetëm sa krijon një efekt negativ , kur populli i tëri e dinë se është një qeveri  ilegale,e  pa ligjshme, si në aspektin e legjitimitetit e të legalitetit, të dyjat ju mungojnë, normal këta duhet të ishin në burg  e hetime me veprimet dhe keqpërdorimet qe i bënë qe 20 vjet...

Përdorimi i këtyre veprimeve te egra e të pamëshirshme ndaj popullit e ndaj Mërgatës po duan për ti frikësuar për t'i nënshtruar e për t'i asgjësuar këta edhe fizikisht siç u shpreh Avdullah  Hoti para disa ditësh për zhdukjen e Vetë-Vendosjes..

Avdullah Hoti ndien kënaqësi kur u shkakton mundime dhe vuajtje të mëdha të tjerëve, me këtë dëshmon se është  i klasës se vjetër komuniste  diktatoriale dhe i  pamëshirshëm.

Në vend të  na presin me dashuri ata na   presin me përbuzje dhe injorim. Avdullah Hoti dhe të tjerët, po   luajnë me durimin e popullit po duhet te kenë kujdes se Orteku po rritet e kur të teprohet Orteku përfshin gjithçka qe ju del përpara,prandaj ngadalë Avdullah Hoti mos turbullo ujtë “ Kthjellohu e  mos luaj aktrim në xhungël”  .

Sipas teje Dulles , krejt diasporën që është nis me ardh në Kosovë po doni me mbajt në vetizolim për 7 ditë.

Me ua pamundësuar pjesëmarrjen në zgjedhje”,por mos harro  se sot është dita  e fundit  dhe turpet më të mëdha në Kosovë nga  institucionet më të larta shtetërore, gjykatat, KQZ-ja,dhe partitë tjera  ne krahun e Avdullah Hotit etj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)