22 Mars 2023

Shakira merr medaljen e OKB-së për ndihmë fëmijëve

New York, 6 mars - Pop ylli, Shakira e cila e themeloi Barefoot Foundation në vendin e saj të lindjes afër Kolumbisë, që synon t'ju mundesoj femijeve te varfër shkollimin, u nderua me çmimin e drejtësisë sociale për Paqe në një ceremoni të vogël në Zvicër që u mbajt më datën 03 mars.

Kryesuesi i Organizatës Ndërkombëtare të Punës së OKB-së ne Gjenevë Juan Somavia përshkroi këngëtaren e këngës 'She-Wolf' si ambasadore të vertete per fëmijët dhe të rinjtë, për arsim cilësor dhe drejtësi sociale".
 
Pas marrjes se medaljes Shakira falenderoi Kombet e Bashkuara dhe ate ja dedikoi te gjithe fëmijëve qe vujanë nga varfëria ekstreme ne botë.
 
Ylli 32-vjecar e cila eshte anetare e fondacionit  ALAS foundation, qellimi i te cilit eshte t'ju ofroj shkollimin dhe sherbimin mjekesor femijeve te varfer ne Ameriken Latine, dhe e cila gjithashtu ka punuar si Ambasadore e Vullnetit te mire te UNICEF  tha:

 

"Nuk eshte shumë vonë ta realizojm premtimin ndaj fëmijëve tanë, por ne duhet të veprojmë tani. Së bashku, ne mund ta bëjmë shkollimin dhe punën e dinjitetshme një realitet për të gjithë"
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)