20 Mars 2023

Magbule Hyseni nderohet me çmimin për të Drejtat e Njeriut të Republikës Franceze

Prishtinë, 18 janar - Ambasada e Francës në Kosovë organizon sot ceremoninë e dorëzimit të çmimit për të Drejtat e Njeriut të Republikës Franceze "Liri, Barazi, Vëllazëri".

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guérot do t'ia dorëzojë zyrtarisht këtë çmim znj Magbule Hyseni, drejtore e OJQ-së EcoKosWomen.

Komisioni Kombëtar Konsultativ për të Drejtat e Njeriut në Francë ka ndarë këtë çmim për Magbule Hysenin si një mirënjohje për projektin EcoKosWomen në favor të qasjes së grave në mbrojtjen menstruale dhe më gjerësisht në favor të të drejtave të barabarta midis grave dhe burrave.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2023 - Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)