21 Shtator 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Qershor 2016

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim i Kuvendit të Republikës së Kosovës mban dëgjim publik lidhur me "Zbatimin e Ligjit për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, në mbështetje të programit TAIEX të Bashkimit Evropian do të organizojnë punëtorinë me temën “Sistemi i Menaxhimit Kolektiv të Drejtave të Autorit dhe të Drejtave të Përafërta”. (Hotel AFA, ora 9:30)

- Shoqata e Prodhuesëve të Qumështit të Kosovës mban konferencën ceremoniale të projektit "Transparenca". (Hotel Golden, ora 10:00)

- Punëtorët teknik të kompanisë “Higjiena”që mirëmban qendrën studentore të Prishtinës do ndërpresin punën dhe do protestojnë për të kërkuar tu paguhet stazhi I punës 0.5% nga Qendra Studentore. (Para Qendrës Studentore, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja konstitutive e Kuvendit të Shoqatës Sindikale të Punetorëve të Teatrit Kombetar të Kosoves. (salla e vogël ë TKK-së, ora 10:00)

- Në shënim e Ditës së Refugjatëve, Departamenti për Diasporën i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Aleancën e të Rinjëve të Kosovës bën shpërndarjen e fletëpalosjeve me moto ‘’Shqiptarët nuk do duhej te jenë refugjatë’’. (Aeroporti “Adem Jashari”, ora 10:00) 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, takon përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Drejtoresha e Kulturës, Saranda Bogujevci, përfaqësues të Ambasadës Franceze, si dhe interpretues e krijues muzikor mbajnë konferencë për media lidhur me shënimin e “Festës së Muzikës” që mbahet të nesër në sheshin “Zahir Pajaziti". (Komunës së Prishtinës, salla nr. 37, ora 10:30)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit, në tyë cilën do të bëhët Shqyrtimi i Raportit Vjetor i Punës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për vitin 2015. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon turne basketbolli për juniorë. (Qendra Rekreative e Gërmisë, ora 14:00)

- Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Qazim Rrahmani dhe zv/ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe, Ibrahim Al-Alavi, do të shpërndajnë pako ushqimore në Ferizaj. (Qendra për Punë Sociale në Ferizaj, ora 14:00)
 
- UNHCR, agjencia e OKB-së për refugjatët, misioni në Kosovë, shënon së bashku Ditën Botërore të Refugjatëve. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- Departamenti për Diasporën i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Aleancën e të Rinjëve të Kosovës zhvillon aktiviteti kulturor, kolonia e piktorëve nga e gjithë Kosova, me temën “Refugjati”, ku do të bëhen punime artistike, dhe do të ekspozohen punime të shumta. (Sheshi ‘’Skenderbeu”, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2016

- Nën patronatin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mbahet Takimi Ndërkombëtar i Lidershipit, në të cilin marrin pjesë përfaqësues të shteteve nga të gjitha kontinentet. (Hotel Emerald, ora 8:00) 

 
- Sonte në prag të ndeshjes së futbollit Shqipëri – Rumani Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Kosovë organizon një koncert festiv madhështor me artist nga grupet artistike të Vlorës, Tropojës dhe Kukësit së bashku me këngëtaret Ilir Shaqiri dhe Ermira Babaliu. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 19:45)
 

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2016

- Mbahet pjesa e dytë e Provimit të Maturës Shtetërore për rreth 32 mijë maturantë sa ka këtë vit Kosova, ora 10:00.

- Hapja solemne e Konferencës Shkencore Ndërkombëtare ICLLC 2016, “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë",  të organizuar me rastin e 400-vjetorit të vdekjes së Shekspirit nga Kolegji AAB. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë nxënësit që do të testohen në qendrën e testimit në Gjimnazin e Shkencave Shoqërore “Sami Frashëri” në Prishtinë. (Objekti i Gjimnazit, ora 10:00)

- Partisë Demokratike të Kosovës - Dega e Mitrovicës mban konferencë të jashtëzakonshme me temën ''Zhvillimet e fundit që kan ndodhur në Mitrovicën Veriore''. (Selia e PDK-së, sheshi ''Adem Jashari'' - në Mitrovicë, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë nxënësit që do të testohen në Shkollën Ekonomike në Prizren. (Objekti i shkollës, ora 11:30)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik për të kërkuar përgjegjësi publike dhe dorëheqje nga kryetari i komunës Agim Bahtiri për fjalën dhe premtimet e dhëna për heqjen e barrikadës mbi lumin Ibër. (Përpara komunës së Mitrovicës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Maturës do të mbajë konferencë për media, ku do të paraqesë rrjedhën e Provimit të Maturës Shtetërore. (Objekti i MSH-së, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2016

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione, në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtje nga Dhuna në Familje. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 9:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht Drejtoria e Akreditimit e Kosovës organizon festimin e Ditës ndërkombëtare të Akreditimit. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, në të cilën do të ketë diskutim lidhur me gjendjen në infrastrukturën sportive, si dhe do të shqyrtohet Raporti me rekomandime për Projektligjin për Kinematografinë. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 10:00)

- Handikos pranon donacion 450 karroca dhe pajisje ndihmese. (Zyrat e HandiKOS - Qendra e Resurseve për Persona me Aftësi të Kufizuara afër fshatit ndërkombëtar, ora 10:00)

- Ministri Bajrami do të marrë pjesë edhe në ceremoninë e lansimit të Projektit të Përmirësimit të Sistemeve në Arsim në Kosovë, projekt i financuar nga kredia e Bankës Botërore. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare në mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi misionin e Bashkimit Evropian për sundim të ligjit në Kosovë, etj.  (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në Universitetin "Ukshin Hoti" në Prizren bëhet vendosja e gurthemelit për shtatoren e Ukshin Hotit-Profesorit dhe intelektualit të shquar Shqiptar. (Oborri i Universitetit, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të shtatores së prof. dr. Ukshin Hotit në Prizren. (Oborri i Universitetit, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë në takim ministrin e Arsimit të Maqedonisë, Pishtar Lutfiu. (Kabineti i Ministrit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2016

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në mbledhjen e parë konstituive të Konferencës së Rektorëve, në të cilën do të marrin pjesë të gjithë rektorët e institucioneve publike të arsimit të lartë, të cilët janë edhe anëtarë të këtij organi. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe rektorët e institucioneve publike të arsimit të lartë. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, ora 9:45)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Riinvest mban ceremoninë përmbyllëse të Akademisë Zhvillimore II për ta pranuar solemnisht certifikatën e grantit. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë Memli Krasniqi, do t’u bashkangjitet fermerëve me rastin e ditëve të promovimit të boronicave. (Sheshi Nëna Terezë,  ora 11:00)  

- Agjencia kundër korrupsionit mban ceremoninë e hedhjes së shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. (Rruga” Nazim Gafurri” Nr. 31 Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim Auditorin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës, Besnik Osmani. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të kabineteve të informatikës në Qendrën Burimore “Përparimi” në Prishtinë. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 13:30)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon diskutim lidhur me bisedimet  e BE-së mbi "Mbrojtja e Mjedisit të Kosovës: Si Ndotja e ajrit dhe Shpyllëzimi Ndikimet Mjedisi ynë". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të kabineteve të informatikës në Shkollën Profesionale “Hivzi Sylejmani” në Fushë Kosovë. (Shkolla Profesionale “Hivzi Sylejmani” në Fushë Kosovë, ora 14:30)

- Shfaqet premiera e filmit botër “Finding Dory” në 3D. (Kinema ABC, ora 16:00)

- Mbahet faza e dytë e dezinsektimit hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Lgjaet Arbëria, Tophane, Kodra e Trimave, Vreshtat dhe Kolovica,ora 19:30)

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2016

- Fillon trajnimi “Vlerësimi Doganor, Klasifikimi dhe kontrollet pas-importuese për Doganën e Kosovës II” që mbahet nga ekspert amerikan të Departamentit Amerikan për Tregti. (Drejtoria e Doganës, Lagjja Emshir, ora 9:15)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Rajonale me temë “Kërcënimet ndaj Sigurisë Bërthamore“. (Hoteli Sirius, ora 9:15)

- Bëhet ndarja e certifikatave për 136 këshilltarë bujqësor të sektorit publik dhe privat, të cilët kanë vijuar trajnimin në kuadër të projektit “Asistencë në forcimin e shërbimeve këshilluese të MBPZHR-së dhe përmirësimin e cilësisë së shërbimeve teknike të ofruara nga laboratorët e ministrisë”, i financuar nga MBPZHR-ja dhe Bashkimi Evropian. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës do të dhurohet një donacion në barna dhe pajisje mjekësore nga Emiratet e Bashkuara Arabe. (Klinika e Neonatologjisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të diskutohet rreth raporteve kthyese të organizatave buxhetore, për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit për Mbikqyrje të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Organizata Mjedisore “Let’s Do It Kosova” dhe vullnetarët e Iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të realizojnë aksion pastrimi në fshatin Besi të Komunës së Prishtinës. (Fshati Besi, ora 10:00)

- Zyra e Bashkësisë Evropiane dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë Panairin e Programit të granteve te ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme. (Sheshi Nëna Terezë, ora 10:00)

- Ministri Rrahmani do të marr pjesë në përurimin e Ambulancës së Mjekësisë Familjare në fshatin Zaskok të Ferizajt. (Fshati Zaskok, ora 10:00)

-  Mbahet takimi i 117-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, në ish-objekti i Inspektoratit Komunal, ora 10:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në promovimin e Udhëzimit Administrativ për Masat e veçanta për regjistrimin e pronës së paluajtshme të përbashkët të organizuar nga Agjencia për Barazi Gjinore.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:30)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon ekspozitë me fotografi ku i do të prezantohen ndërtimet dhe kolonizmin që Serbia e ka bërë dhe po vazhdon ta bëjë në veri të Kosovës, dhe në anën tjetër shtëpitë e djegura dhe të shkatërruara të shqiptarëve të cilët Serbia i ka dëbuar nga shtëpitë e tyre dhe ua ka djegur e shkatërruar ato. (Përpara qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Organizat Jo qeveritare organizojnë protesta qytetare për të kërkuar dorëheqjen e Kryetarit të Komunës së Prizrenit dhe dy ministrave të qeverisë së Kosovës, atij të kulturës dhe atij të planifikimit hapësinor, si dhe ndjekjen penale të të gjithë përgjegjësve institucional që me mosveprimin e tyre shkaktuan tragjedinë e tre vjeçares Xheneta Gashi. (Sheshi Shadërvan Prizren, 12:00)

- Behët promovimi i librit  ”Politika në fokus”, të autorit Dr. Belul Beqaj. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- Komiteti Olimpik i Kosoves dhe MABETEX Group firmosin marreveshjen e Partneritetit ekskluziv Gjeneral per 5 vite 'Nga Rio ne Tokyo". (Swiss Diamond Hotel, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së gurthemelit të Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Ferizaj. (Në afërsi të Parkut Liria, kilometri i 2-të i rrugës Ferizaj - Shtime, ora 14:00 - ndryshon, ora 15:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtje nga Dhuna në Familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në vënien e Gurthemelit të Institutit Rajonal të Shëndetësisë Publike në Ferizaj. (Në dalje të Ferizajt (kilometri i parë majtas, rruga për Shtime, ora 14:00 - ndryshon, ora 15:00)

- Shoqata e Bujqëve  Prodhues te Grurit te Kosoves, organizon konferencë për media me temen “Fushata e korrjeshirrjeve për vitin 2016 dhe politikat mbeshtetese për ketë sektor në vendet te rajonit”. (Lokalet e Odes Ekonomike të Kosovës, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2016

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon forumin e hapur lidhur me sektorin bankar dhe sistemi i zbatimit të kontratave në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Fakulteti i Edukimit, Universiteti “Hasan Prishtina” organizon hapjen e simpoziumit shkencor me temë "Avancimi i Hulumtimeve në Arsim në Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Prishtinës". (Amfiteatri i Madh i Fakultetin te Edukimit, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tryezën ku do të diskutohen mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit për rritje të Eksportit, në kuadër të sektorit të tekstilit, veshmbathjeve dhe lëkure këpucëve. (Hotel Emerald, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me harmonizimin e qëndrimeve me Komisionin për Buxhet dhe financa, lidhur Amendamentetin 32 të Projektligjit për Investimet strategjike në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezë diskutimi me temën “Parandalimi i korrupsionit në prokurimin publik”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë bën Inaugurimin e projektit "Rinovimi i varrezave në fshatin Dubravë, Komuna e Ferizajt". (Fshati Dubravë, Komuna e Ferizajt, ora 11:00)

- EC Ma Ndryshe ogranizon konferencën për media lidhur me protestën së 15 qershorit në Prizren për të kërkuar llogari për tragjedinë e javës së kaluar . (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit Vjetor i Punës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ramush Haradinaj dhe anëtarë të tjerë të AAK-së, do të dhurojnë gjak. (Qendra e Transfuzionit të Gjakut, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:15)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon ceremonin e inaugurimit për ndërtimin e kopshtit të ri të fëmijëve në Ferizaj. (Ferizaj, ora 12:20)

- Komisioni i Pavarur i Mediave mban dëgjim publik me përfaqësuesit e shërbimeve mediale audio-vizuele dhe palët e tjera të interesuara lidhur me Rregulloren për shpërndarjen e shërbimeve mediale audio dhe audiovizuale. (Hotel Prishtina, ora 13:00)

- Mbahet tryeza e dytë publike të Ministrisë së Financave me palët e interesit për Projektligjin  për Agjencinë e Tatimit dhe të Doganës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla - P38, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2016

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa, merr pjesë në takimin e radhës të Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 9:00)

- EMPOWER Sektori Privat i USAID-it në bashkëpunim me Shoqatën Kosovare për Marketing të Veshmbathjeve lansojnë web portalin që do të jetë adresa e përbashkët online e të gjitha kompanive të veshmbathjeve dhe dizajnerëve të Kosovës e që ka për qëllim nxitjën e eksportit të produkteve vendore dhe krijimi i lidhjeve të biznesit mes kompanive kosovare dhe të huaja. (Ndërtesa e Bankës Botërore dhe Deloitte në Fushë Kosovë, ora 10:00)

-  Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, do të marrë pjesë në evenimentin e nisjes së portalit informativ të Shoqatës së Kosovës për Marketing të Veshmbathjeve. (Ndërtesa e Deloittes dhe Bankës Botërore në Fushë Kosovë, ora 10:00)

 

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në manifestimin për 90-vjetorin e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët në Turiqec të Skënderajt. (Fshati Turiqec, komuna e Skënderajt, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën ku do të prezantohen rezultatet e edicionit special të sondazhit nga Barometri Kosovar i  Sigurisë, me titull“Pikëpamjet e qytetarëve ndaj ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në Kosovë”. (Qendra e konferencave “Orion”, ora 11:00)

 

- Mbahet tryeza e rrubmbullakët e organizuar nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës me fokus në Industrinë e Qumështit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj kuvendin zgjedhor në Komunën e Gjilan. (Restaurant Luli në Gjilan, ora 17:00) - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2016

- Shoqata e Botueseve të Kosovës mban konferencë për media, ku do të flitet për ecurinë e panairit, si dhe do të bëhen të ditur pesë librat më të shitur të autorëve tanë dhe pesë librat më të shitur të autorëve të huaj. (Panairi i Libirit në Pallatin e Rinisë, ora 12:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj Kuvenden Zgjedhore në Komunën e Obiliqit. (Shkolla fillore "Ibrahim Rugova", ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosej mban konferencë për media në të cilën do të flasë kryetari Visar Ymeri. (Selia qendrorer e Vetëvendosej!-s, ora 13:00)NISMA për Kosovën, po vazhdon me mbajtjen e Kuvendeve Zgjedhore nëpër degët e saj në gjithë Kosovën.

- NISMA për Kosovën do të mbaj Kuvenden Zgjedhore në Komunën e Klinës. (Zyrat e NISMA's, në Klinë, ora 16:00)

- Behët mbyllja e Panairit të librit në Prishtinë. (Panairi i Libirit në Pallatin e Rinisë, ora 16:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj Kuvenden Zgjedhore në Komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj", ora 17:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj Kuvenden Zgjedhore në Komunën e Rahovecit. (Hotel Plaza në Rahovec, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2016

- Nën organizimin e Sindikatës se Pavarur te Sektorit Privat të Kosovës 60 punëtorë të kompanisë “Beni Dona” do të nisen për pushime në Malin e Robit Shqipëri. (Kompania Beni Dona në Ulpianë, ora 5:45)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Pishinës së Gërmisë e cila do të jetë në shërbim të tyre gjatë tërë sezonës. (Gërmi, ora 10:00)

- Bëhet zbulimi i Lapidarit te luftetarit Shiqiri Makshana, qe ka marr pjese në luften e Koshares. (Fshati Drenoc, Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën mban Kuvendin zgjedhor në Komunën e Shtimes. (Shkolla fillore "Emin Duraku" në Shtime, ora 11:30)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Prishtinës do të organizohen "Takime Korale", ku do të marrin pjesë koret e shkollave fillore të Prishtinës. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare, ora 14:00)

- KD Events & Communications  transmetimin publik  të ndeshjes së kombëtarës se Shqipërisë kundër Zvicrës me ç'rast do të ketë edhe organizim kulturor me performimin e këngëtarit shumë të njohur shqipëtarë, Kastriot Tusha. (Sheshi Skenderbeu,  ora 15:00)

- Akademia jCoders organizon Hackathonin më të madh në Kosovë për fëmijë. (Objekti i Qendrës  se Inovacionit te Kosoves - ICK, ora 16:00)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Prishtinës do të hapet ekspozita "Prishtina e Humbur" e organizuar nga Komuna e Prishtinës dhe Organizata "Culture for All - Phase 3. (Sheshi "Adem Jashari" në Prishtinë)

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:15)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë diskuton mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit për rritje të Eksportit, në kuadër të sektorit të tekstilit, veshmbathjeve dhe lëkure këpucëve. (Hotel Emerald, ora 9:45)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin solemne për ndarjen e çmimeve në fushën e kinematografisë. (Kabineti i ministrit Kujtim Shala, ora 10:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Diasporës dhe Ministrinë e Drejtësisë me rastin e 43 vjetorit organizon “Ditën e Avokatisë 2016” dhe konferencën me avokatë dhe juristë nga diaspora. (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Drejtoria e  Arsimit në Komunën e Prishtinës organizon aktivitetin për ndarjen e mirënjohjeve për nxënësit e nivelit të arsimit parauniversitar të cilët treguan rezultate të larta në garat e ndryshme si Olimpiada e Matematikës, Shkencëtari i ri, Olimpiada e Kimisë, Garat e diturisë, Poezia më e mirë, Piktura më e mirë dhe Eseu më i mirë, të realizuara gjatë vitit shkollor 2015-2016. (Shkolla fillore “Model”, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Institutin Demokratik të Kosovës dhe MDA, mbajnë tryezën e diskutimit lidhur me akcizën në produktet e duhanit dhe revitalizimin e industrisë së duhanit në Republikën e Kosovës. (Qarshia e Jupave në Gjakovë, ora 11:00)

- Kompania “Fshati Gjelbërt” Prizren organizon ceremoninë e prezentimit me rastin e hapjes së punëve ndërtimore në fermën lidhur me ndërtim të objektit, për trajtim biologjik të mbeturinave organike dhe shfrytëzim të energjisë së gjelbërt nga burimet e ripërtëritshme. (Objekti i fermës në Prizren në afërsi të magjistralës Prizren-Vërmicë, ora 11:00)
 
-  Shtëpia Botuse Toena, në kuadër të Panairit të Librit Prishtina 2106, promovon përmbledhjen "Libri i Tiranive" të autorit Ismail Syla. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Gruaja Demokratike e PDK-së -Ferizaj organizon tryezën për arsim me temë "Roli i gruas në sistemin arsimor në Kosovë". (Restaurant "Kulla"-Ferizaj, ora 12:00)

- Mbahet tribuna e intelektualëve shqiptarë të Maqedonisë me temë “Shqiptarët dhe kriza politike në Maqedoni”. (Hotel Prishtina, ora 12:00)

- Fakulteti i Arkitekturës dhe i Arteve të Kolegjit AAB organizon aktivitete tradicionale. (Teatri “Faruk Begolli”, ora 12:00)

- Rinia Demokratike e PDK-së me rastin e 10 Qershorit, të përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, organizon një mbledhje solemne për të përkujtuar rolin e rëndësishëm vendimmarrës të cilin kishte kjo Lidhje për Kombin Shqiptar. (Ambientet e objektit të Lidhjes së Prizrenit, ora 12:30)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj vizitojnë Panairin e Librit. (Panairi i Librit në Prishtinë, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Graçanicës. (Objekti i komunës së Graçanicës, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën mban kuvendin zgjedhor në Komunën e Skenderajt. (Zyrat e NISMA’s në Skënderaj, ora 15:00)
 
- NISMA për Kosovën mban kuvendin zgjedhor në Komunën e Vushtrrisë. (Zyrat e NISMA’s në Vushtrri, ora 17:00)

- Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Podujevë organizon Manifestim me rastin e shënimit të ditës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe 80 vjetorit të lindjes së Nderit të Kombit Adem Demaçi që njëkohësisht është Kryetar Nderi i KMDLNj - së. (Kinemaja e qytetit të Podujevës, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 9 Qershor 2016

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në Konferencën “Gjendja e kërkimeve shkencore në Kosovë”. (Ambientet e MAShT, ora 9:00)

- Instituti Riinvest organizon konferencën “Potencialet Ekonomike në Rajonin Qender”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) 

- Lëvizja FOL organizon konferencën për media me ç’rast do të publikoj të gjeturat e hulumtimit "Skenimi i integritetit në institucionet publike në Kosovë”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Organizata Joqeveritare “Syri i Vizionit” organizon ceremoninë Inauguruse , në kuadër të projektit të  mbështetur nga Zyta e Bashkimit Evropian "Mbështetja e agroturizmit dhe infrastrukturës për te përmirësuar dhe promovuar potencialet e bizneseve për zhvillimin ekonomik të lstogut, si dhe krijimin e rritjes dhe vendeve te qëndrueshme te punës për të  ardhme më të mirë”. (Te burimi në Istog, ora 10:30)  

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë inauguruese të projektit "Mbështetja e agro-turizmit, bizneseve dhe zhvillimit ekonomik në Istog". (Te burimi në Istog, ora 10:30) 

- Qendra për Kurajo Politike në bashkëpunim me Universitetin e Prishtinës organizon tryezën “Informaliteti dhe korrupsioni në Kosovë - Një qasje e re empirike”. (Universiteti i Prishtinës, Fakulteti Filozofik, kati 3,  ora 10:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të kontratës se renovimit të Stadiumit të Prishtinës. (Stadiumi i Prishtinës, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë bën ri-licencimin e profesionistëve shëndetësor. (Ndërtesa e Ministrisë se Shëndetësisë, salla 128, ora 11:00)

- Zyra e BE-së dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë monitoruese dhe promocionale në terren tek përfituesit e Programit të Granteve për NMVM. (Komuna e Gjakovës, ora 11:30)

 - Mbahet promovimi  e librit 'Ema dhe Pushimet Verore"  e autorës Viona Doberdoli e cila është nxënëse e dalluar në shkollën fillore Meto Bajraktari. (Shkolla fillore Meto Bajraktari, ora 12:00)

 

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të realizojë një vizitë në Komunën e Skenderajt, me ç’rast do të pritet nga nënkryetari, Fadil Nura. (Objekti i Komunës, ora 13:00) 

 

- Dega e LDK-së në Dragash, do të shënojë 26-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoran “Palma” në hyrje të Dragashit, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2016

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës mbështetur nga GIZ-i  gjerman organizon konferencën e dytë të matematikës me temë “Korrelacioni mes matematikës dhe fushave të tjera kurrikulare”. (Retorant "Xeni Imperlail" në Gjakovë, ora 8:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbahet Mbledhja e IV e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së  Prishtinës, ora 10:00)

- Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa në bashkëpunim me USAID-in dhe IFES-in, do ta publikojnë Planin Strategjik te PZAP-it për periudhën 2016 - 2019. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, i shoqëruar nga kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutf i Haziri, do të vizitojë nxënësit, të cilët do t’i nënshtrohen testit të arritshmërisë për klasat e nënta në shkollën “Selami Hallaqi”. (Shkolla “Selami Hallaqi”, ora 10:45)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të organizojë ceremoninë solemne për ndarjen e çmimeve në fushën e muzikës. (Kabineti i ministrit, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës, mban konferencë për media rreth raportimit të hyrave për periudhën Janar-Maj 2016 si dhe të arriturat tjera gjatë kësaj periudhe. (Zyra qendrore e ATK-së salla e konferencës, kati I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, në të cilën do të ketë diskutim rreth planit të veprimit të grupeve punuese për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve, sipas planit të punës së komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim, në të cilën do të Shqyrtohet  Projektligji për Agjencinë Kosovare për krahasim dhe verifikim të pronës, me amandamente të Komisionit Funksiuonal për Mandate. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor, në të cilën do të bëhet shqyrtimi i çështjeve aktuale në komision dhe caktimi i një anëtari të komisionit për seminarin në Durrës sipas kërkesës së Fondacionit SOROS. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, i shoqëruar nga kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të vizitojë nxënësit, të cilët do t’i nënshtrohen Testit të Arritshmërisë për klasat e nënta në shkollën “Musa Zajmi” në Gjilan.(Shkolla “Musa Zajmi", ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa, në të cilën do të shqyrtohen disa raporte financiare, duke pwrfshirw edhe Vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për shërndarjen e kontigjencës për korrektim të formulës-pjesës së Grantit të Përgjithshëm për vitin 2017 për komuna në vlerë prej 4,000,000 euro. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C 203, ora 11:00)

 

- Behët promovimi i veprave për veprimtarin e çështjes kombëtare, z. Adem Demaçi. (Lokalet e Institutit Albanologjik, ora 12:00)

- Drejtoresha e Zyrës për Demokratizim pranë USAID-it Sara Buchanan, e shoqëruar nga Kryetari i Komunës së Vitisë Sokol Haliti dhe Drejtori i Programit të të Drejtave Pronësore Brian Kemple, do të shpallë një sërë aktivitetesh në Viti. (Shtëpia e Kulturës, Holli i Galerisë së Arteve, Viti, ora 12:30)

- Mbahet Ceremonia e diplomimit të nxënësve të shkollës "Sami Frashëri". (Amfiteatri pranë pishinës së Gërmisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 7 Qershor 2016

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon konferencën "Roli i shoqërisë civile në reformën e administratës publike – Standardet dhe praktikat e BE-së''. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit për Projektligjin për Enërgjinë, për Rregullatorin e Enërgjisë, për Gazin Natyror, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Bëhet përurimi i librit “Artefaktet në Elektroencefalografi” të autorit dr. Rushit Jashari. (Klinika e Neurologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ora 11:00)

- Ministria e Integrimit Evropian bën prezantimin e përfituesve të bursave nga skema e bursave “Celula e të Rinjve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon bën prezantim i përfituesve të granteve nga skema e bursave “Celula e të Rinjve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi shqyrtimi i Informacionit lidhur me vizitën zyrtare të delegacionit të Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në Republikën e Kroacisë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

 

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të shpërndajë certifikatat për kandidatët e ri të licensuar për hartimin e raporteve të Vlerësimit të Ndikimit në Mjedis. (Ndërtesa e re e Qeverisë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në vënien e Gurthemelit të Institutit Rajonal të Shëndetësisë Publike në Gjilan. (Oborri i Qendrës Spitalore afër Institutit të vjetër në Gjilan, ora 12:45)

- Mbahet ceremonia e vënis se gurthemelit të Institutit Rajonal të Shëndetësisë Publike në Gjilan. (Oborri i Qendrës Spitalore, afër Institutit të vjetër në Gjilan, ora 12:45)

- Zyra për Qeverisje të Mirë do të mbajë konferencë, me qëllim të informimit përmes mediave për fillimin e ofrimit të shërbimeve në gjuhën e shenjave nga institucionet publike për të gjithë qytetarët e shurdhër të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë,  salla P37, ora 13:30) 

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, ministri i Administratës Publike, Mahir Yagcilar dhe drejtori i kopmanisë “Microsoft” për Kosovë dhe Maqedoni, Ljupco Georgiev, do të mbajnë konferencë për media, ku do ta inaugurojnë Qendrën Inovative të MAShT dhe do ta paralajmërojnë projektin “Microsoft Showcase Classroom". (Hapësira për konferenca në MAShT, ora 13:30)

- Nënshkruhet "Marrëveshje Mirëkuptimi ndermet Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" dhe Kompanisë Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike SH.A”. (Rektorati, ora 14:00)

 - NISMA për Kosovën vazhdon me mbajtjen e Kuvendeve Zgjedhore nëpër degët e saj në gjithë Kosovën. (Shtëpia e Kulturës, "Tahir Sinani", në Malishevë, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2016

- Takohen kryetarët e grupeve të  miqësisë ndërmjet  Kosovës dhe  Sllovenisë më ç'rast kryetari i Grupit të Miqësisë  Kosovë - Slloveni,  Elmi Reçica, do të presë në takim kryetarin e Grupit të Miqësisë  Slloveni-Kosovë Franc Trçek ,  i cili shoqërohet nga një grup studentësh nga Sllovenia. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Bëhet promovimii librit "Syni dhe Mendja e qytetarit përballë shërbimeve të mshefta serbe" të autorit Xhevat Meha. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të objektit të Qendrës Komunale të Regjistrimit Civil dhe Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në komunën e Kaçanikut. (Kaçanik, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale organizon debatin me temën: “Iniciativë e të rinjve për ndalimin e konsumimit të pijeve energjike nga personat nën moshën 18 vjeç’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora 11:00)

- Zyra për Qeverisje të Mirë, në bashkëpunim me Fondacionin Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF), organizon prezantimin dhe diskutimin e Raportit për Kosovë për vitin 2015 të Matricës së monitorimit për ambientin e favorshëm për zhvillim të shoqërisë civile. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

- Mbahet akademi përkujtimore kushtuar dëshmorëve të kombit Labinot Krasniqi, Elmi Hoti dhe Visar Krasniqi të renë në bëtejen e Mateçit , të Kumanovës në luftën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në vitin 2001. (Amfiteatri i Shkolles Amirikane në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

 

- NISMA për Kosovën vazhdon me mbajtjen e Kuvendeve Zgjedhore nëpër degët e saj në gjithë Kosovën. (Zyrat e NISMA për Kosovën, në Fushë Kosovë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2016

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës, për të uruar myftiun Naim Tërnava dhe të gjithë besimtarët myslimanë, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Mjedisite, Green Art Center - Prishtina organizon aktivitete me karakter promovues për një mjedis të qëndrueshëm. (Parku i Germisë në Prishtinë, ora 10:00)

­- Vullnetarët e Iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizojnë një aksion pastrimi në Komunën e Deçanit. (Afër Stacionit të Policisë në Deçan, ora 10:00)

- Green Art Center - Prishtina organizon aktivitete me karakter promovues për një mjedis të qëndrueshëm në Qytetin e Ferizaj. (Tek Bifurkacioni i lumit Nerodime, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në përurimin e rrugës që fillon në fshatin Dardani që zgjat deri në fshatin Zllatar, komuna e Ferizajt. (Fshati Dardani, komuna e Ferizajt, ora 10:45)

- Organizata “Let’s Do It Kosova”, në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”, nesër më 5 Qershor, për nder të Ditës Botërore të Mjedisit, do të organizojë disa aktivitete, të cilat do të konkretizohen me aksione pastrimi. (Parku i Muzeut të Kosovës, afër Xhamisë së Çarshisë, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, shënon Ditën Botërore të Mjedisit. (Bifurkacioni i lumit Nerodime në Ferizaj, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa në Ditën Botërore të Mjedisit, viziton Bifurkacionin e lumit Nerodime në Ferizaj. (Bifurkacioni i lumit Nerodime në Ferizaj, ora 11:45)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunën e Prishtinës shënojnë Ditën Botërore të Ambientit me moton ‘Sporti dhe Ambienti’. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 12:00)

- NISMA për Kosovën, mban Kuvendin zgjedhore nëpër degët e saj në gjithë Kosovën. (American School of Kosovo pranë Pallatit të Rinisë, ora 14:00) - (Hotel Theranda, ora 16:00) - (Shtëpia e kulturës "Uk Bytyqi", ora 17:00) - (Hotel Nobel, ora 18:00) - (Restaurant "Swiss Bistro", afër stacionit të autobusëve, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2016

- Ambasada Gjermane për të nëntën herë me radhë do të organizojë turneun e saj të futbollit, me ç'rast në stadionin e qytetit në Prishtinë do të ndeshen ekipet e ministrive të Republikës së Kosovës, organizatave ndërkombëtare, ambasadave dhe zyreve ndërlidhëse. (Stadiumi i FC-Prishtina, ora 9:30)

- Mbahet Konventa e V-të, e Gruas së Partisë Demokratike të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet pjesa e parë e Provimit të Maturës Shtetërore për të gjithë maturantët në Kosovë më ç'rast, ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë maturantët që do t’i nënshtrohen këtij testi në qendrën e testimit në gjimnazin “Xhevdet Doda” në Prishtinë. (Objekti i gjimnazit “Xhevdet Doda”, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në Tryezën e punës, në të cilin do të diskutohet për Ndërmarrjen “Trepça”. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Departamenti i Administratës i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Ferizaj mbanë konferencën për medie me temë "Kryetar a ke përgjigje për këtë gjë?". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës do të bejë testimin e sistemit të Alarmimit Publik i cili sistem do të jetë aktivitet i rregullt i Komunës në çdo të shtunë të parë të muajit vijues. (Prishtinë, ora 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci zhvillon një vizitë në kompaninë Solaborate, e cila ofron shërbime online, ku do të takohet me drejtuesit dhe stafin e saj. (Zyrët e Solaborate në rrugën ‘Fazli Grajqevci’, afër restorantit Dit’ e Nat’, ora 12:45)

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2016

- Një grup prej rreth 32 çiklistëve do të nisin udhëtimin e tyre bëmirës me biçikleta për herë të 3-të, në një distancë prej 500 km rreth e rreth Kosovës. (Çiklistët nisen Lulu’s Coffee&Wine në Prishtina, ora 6:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të diskutohet rreth raporteve kthyese të organizatave buxhetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:00)

- Njësitet manovruese të KFOR-it, do të kryejnë një ushtrim operacional në bashkërendim të ngushtë me EULEX-in, Policinë e Kosovës dhe Forcat e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Kampin “Pomazatin”, ora 9:30)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të nënshkruajë Protokol Bashkëpunimi me përfaqësuesit e Këshillit për Arsim të Lartë të Turqisë, me të cilin përcaktohet vendosja, pagesa e arsimit universitar dhe pasuniversitar si dhe përcaktohen bursat dhe çështje të tjera për studentët e komunitetit turk të Republikës së Kosovës, të cilët kanë mbaruar shkollimin e tyre të ulët dhe të mesëm 12 vjeçar në instituticionet arsimore në gjuhën turke në Kosovë. (Kabineti i Ministrit, ora 9:30)

- Promovimi i Librit të Xhepit të OBSh-së “Kujdesi spitalor për fëmijë” dhe shpërndarjen e Kartës së të Ddejtave të fëmijëve në spitale. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbërritja e Delegacionit Shqiptar në pikën Kufitare Vërmicë të cilët do të priten nga zëvendëskryeministri Kujtim Shala dhe Protokolli i Shtetit. (Vërmicë, ora 10:00)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë që po mbahet në Gjakovë organizohen gara në Ping Pong. (Pallati i Sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë, ora 10:00)

- Zhvillohet mbledhja e tretë e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë. (Gazetarët, kameramanët dhe fotografët e akredituar duhet të jenë në Bibliotekë, ora 10:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Muzeu i Kosovës organizon program edukativo-arsimor me fëmijë. (Muzeu “Shtëpia e Pavarësisë Dr. Ibrahim Rugova”, ora 10:00)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë që po mbahet në Gjakovë organizohen gara në not. (Pishina “Nertili” në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahe mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

- Fillon shënimi i “Javës së Distrofisë Muskulare” që organizohet nga Organizata e Personave me Distrofi Muskulare të Kosovës dhe përkrahet financiarisht nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Arritja e anëtarëve në Sheshin e Lidhjes së Prizrenit në Prizren, ora 11:00)

-Pritja Ceremoniale e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa për Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:10)

- Fillimi i mbledhjes së përbashkët të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:20)

- Shoqata e Onkologëve të Kosovës në partneritet me Zyrën “Së pari shëndeti” organizojnë seminar një ditor me ligjerues nga Neolife Medical Center Istanbul. (Hotel Garden, ora 12:00)

- Qeveria e Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Republikës së Shqipërisë nënshkruajnë  marrëveshje. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:20)

- Konferenca e përbashkët për media e Kryeministrit të Kosovës,  Isa Mustafa dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Organizata joqeveritare “Etea” dhe “Rri Drejt”, në bashkëpunim me Bibliotekën “Hivzi Sulejmani”, organizojnë “debat mbi të drejtat dhe liritë e fëmijëve” me Avokatin e Popullit të Kosovës, Hilmi Jashari. (Dega “Përkujtimore” e Bibliotekës “Hivzi Sulejmani” përballë Lunaparkut në Taukbashçe ora 13:00) 

- Mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët informim nga Murat Meha - Kryesuesi i Komisionit Shterëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Njësitet manovruese të KFOR-it, do të kryejnë një ushtrim operacional në bashkërendim të ngushtë me EULEX-in, Policinë e Kosovës dhe Forcat e Sigurisë së Kosovës. (Kampi “Villaggio Italia” në Pejë, ora 13:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën "Politika Fiskale dhe Ndikimi i Saj në Sektorin e Prodhimit - Përballimi i Konkurrencës së Shtuar". (Sallën e Konferencave Orion, ora 14:00 - shtyhet per ora 14:40)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë që po mbahet në Gjakovë organizohen gara në Xhudo. (Sheshi “Ali Podrimja” në Gjakovë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencën rreth lansimit të publikimit të OECD-së “Indeksi i Politikave për NVM-te - Ballkani Perendimor dhe Turqia 2016”. (Ndërtesa e Qeverise, salla P38,ora 9:00)

- Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës do të mbajnë diskutimet politike të nivelit të lartë për reformën e administratës publike në Kosovë për të rishikuar progresin e shënuar dhe të për t’u pajtuar për veprimet përcjellëse. (Ndërtesa e Re e qeverisë, salla e kuqe, nr. 015, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Interfaith”. (Swiss Hotel Diamond, ora 9:00)

- Qendra Evropiane për Çështje të Minoriteteve në Kosovë dhe PAX For Peace bëjnë prezantimin e punës kërkimore, “Asociacioni - Bashkësia e komunave me shumicë  serbe - Kalimi i udhëkryqit”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë që po mbahet në Gjakovë organizohen gara në Tenis. (Fusha e Tenisit në Gjimnazin “Hajdar Dushi”, ora 10:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Muzeu i Kosovës organizon aktivitete për me moton Luajmë, Mësojmë, Zbulojmë - Trashëgiminë. (Lapidariumi arkeologjik, ora 10:00)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë që po mbahet në Gjakovë organizohen gara në futboll. (Stadiumi prapa Pallatit të Sporteve, ora 10:00)

- Me rastin e  praqitjes së parë pubike të Forumit për Politika Zhvillimore do të prezantohet hulumtimi mbi temë “Sfidat e Investimeve të Huaja Direkte në Kosovë në Raport me Vendet e Regjionit si Faktor Zhvillimi”. (Hotel Prishtina, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në takimin e përbashkët informues për çështjen e administrimit të Maturës Shtetërore në afatin e qershorit, ku do të marrin pjesë drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit dhe drejtorët e shkollave të mesme të larta. (Ambientet e Fakultetit Ekonomik, ora 11:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të publikoj raportin e ri të titulluar “Buxhetimi drejt një arsimimi më të mirë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet inaugurimi i projektit "Ndërtimi i shtëpisë së mysafirëve dhe rinovimi i oborrit të manastirit të Draganacit në Komunën e Novobërdës". (Manastiri i Draganacit në Komunën e Novobërdës, ora 11:00)

- Kompania Hirano Mushroom LLC do te bej inaugurimin e fabrikës me të madhe në Evropë për prodhimin e kërpudhave japoneze Shiitake. (Fshatin Gushavc në Mitrovicë, ora 11:30)

- Zhvillohet ceremonia e anëtarësimit të një grupi të mjekëve në  Partinë Demokratike të Kosovës. (Selia e PDK-së,ora 14:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë dhe mban fjalë rasti në ceremoninë e hapjes së Fabrikës Solare në Fushë Kosovë. (Sllatinë, Fushë-Kosovë, 15:50)

- Hapet ekspozita e pikturës e titulluar “Koka nëpër shekuj”, e autorit Mervan Mustafa. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Në kuadër të Festivalit Tradicional të Komedisë, Teatri "Aleksande Mojsiu" nga Kamenica shfaq komedinë "Ihhh Viza". (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:30)

- Anulohet - Rrjeti CSR Kosova organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimeve “Champion of Youth” për kompanitë anëtare që kanë dhënë kontribut konkret në lidhje me rritjen e punësimit dhe punësueshmërisë së të rinjve. (Hotel Sirius, ora 19:45)

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2016

- Kryetari Kadri Veseli do të jap solemnisht librezën e anëtarësimit në PDK, Vesel Kurtishaj, fitues i "Big brother Albania 8". (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 9:30)

- Ministria e Financave organizon takimin e parë e Dialogut të politikave të Menaxhimit të Financave Publike në të cilën do të diskutohet për Strategjinë e Menaxhimit të Financave Publike - Metodologjia, Objektivat, rëndësia e sajë  dhe ndërlidhja me Reformën e Administratës Publike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare Ndërfetare. (Swiss Diamond, ora 8:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Me rastin e  Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve mbahet tryezë diskutimi me temën “Etika profesionale në punë me fëmijë”. (Qendra Kombëtare të Telemjekësisë së Kosovës, ora 10:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Muzeu i Kosovës organizon aktivitete me moton: Luajmë, Mësojmë, Zbulojmë -  Trashëgiminë. (Sheshi Ibrahim Rugova , ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të prezantojë nesër një raport që vlerëson zbatimin e Kodit të ri të Procedurës Penale. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon konferencën për shtyp te projektit “Mbështetje Bashkëpunimit të Qeverisë me Shoqërinë Civile - Standardet e reja të konsultimeve publike në procesin e politikë-bërjes”. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë mbahet kuiz sportiv. (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca ndërkombëtare "Qëndrueshmëria e Industrisë se Prodhimit të Energjisë në Kosovë  - Sfidat dhe Mundësitë". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, në bashkëpunim me institucionet parashkollore dhe “Save the Children” në Kosovë, organizojnë Olimpiadën “Lojëra pa kufi” për fëmijët parashkollorë të moshës 5-6 vjeçare, ku do të marrë pjesë edhe ministri Bajrami. (Salla “1 Tetori” në Prishtinë, ora 10:30)
 
- Kryeministri Isa Mustafa viziton Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Objekti i AKP-së, ora 10:30)

- Zyra për Qeverisje të Mirë bashkë me Zyrën e BE-së në Kosovë, organizojnë konferencë për media me qëllim promovimin e standardeve të reja të konsultimeve publike për të lejuar qytetarët dhe shoqërinë civile për të ndikuar në procesin e politikë bërjes. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimin i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për rehabilitimin e rrugëve rajonale, ejt.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Nxënës nga komuna të ndryshme të Kosovës do të mbajnë takimin e udhëhequr nga vet ata, të emërtuar “Vendosja e fëmijëve në rend të parë”. (Salla e mbledhjeve plenare të Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës sivjet organizon për herë të trete aktivitetin “Prishtina lexon” në shenjë të Ditës ndërkombëtare të fëmijëve i cili fillon me një karnaval nga nxënësit e katër shkollave fillore të kryeqytetit, “Dardania”, “Ismail Qemaili”, “Hilmi Rakovica” dhe “Shkolla e gjelbër”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 1 Qershorit- Ditës Ndërkombëtare të fëmijëve mbahet takimi promovues për Kartën e të Drejtave të fëmijëve në spital. (Ministria e Shëndetësisë, salla 128, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Veseli pret një grup fëmijësh me autizëm. (Kabineti i kryetarit Veseli, ora 11:15)

- Agjensioni për Përkrahje të Punësimit Kosovë përcjellë 54 kandidatë të cilët do të shkojnë në Gjermani në një Hospitim dhjetëditor. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ora 11:30)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë mbahen garat në vrapim. (Qendra e qytetit të Gjakovës, rruga “UÇK”, ora 12:00)

 

- Rinia Demokratike e PDK-së në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, do të organizoj aktivitet për fëmijë me moton “Dita e fëmijëve pranë Nënë Terezës”. (Sheshi "Nënë Tereza", ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe ministri i Arsimit, Arsim Bajrami marrin pjesë në përurimin e Shkollës së Mesme "Ulpiana" në Lipjan. (Shkolla e Mesme "Ulpiana", Lipjan, ora 13:00)

- Organizata joqeveritare “Etea” dhe “Rri Drejt”, në bashkëpunim me Bibliotekën “Hivzi Sulejmani”, organizojnë “debat mbi të drejtat dhe liritë e fëmijëve”, me ish Presidentën e Republikës së Kosovës, znj. Atifete Jahjaga. (Dega “Përkujtimore” e Bibliotekës “Hivzi Sulejmani” përballë Lunaparkut në Taukbashçe, ora 13:00)

- Komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike mbajn diskutimin publik me temë “Ndryshimet e mundshme dhe/ose të nevojshme të legjislacionit që rregullon organizimin dhe funksionimin e sistemit të drejtësisë”. (Qendra e konferencave Orion, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil si dhe votimi i Raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Universiteti i Prishtinës mban një ligjëratë rasti, Fituesen e Çmimit Nobel per Paqe 2011, znj. Tawakkol Karman - Politikane, gazetare sikundër që edhe luftëtare e shquar e të drejtave dhe lirive të njeriut me temë "Paqja dhe nevojat për luftimin e terrorizmit në Lindjen e Mesme”. (Fakulteti filozofik, salla Nr. 101, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler. (Kabineti i Kryetarit, ora 13:30)

- Në kuadër të "Javës Olimpike" për fëmijë mbahen garat në në basketboll dhe volejboll. (Sh.F. “Zekeri Rexha” në Gjakovë, ora 15:00)

- Përmes një konference për media, bëhet anëtarësimi i rreth 100 të rinjve, kryesisht student më ç'rast librezat e anëtarësisë do t’ua shpërndajë, kryetari I PDK-së, Kadri Veseli. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)

- Në kuadër të Festivalit Tradicional të Komedisë, Teatri i "Kaqurrela" nga Skenderaj shfaq komedinë "Fakiri i Madh". (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:30)

- Vazhdon dezinsektimi hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Hajvali, Mramur , Barilevë, Bërnicë, Besi, Bardhosh, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 31 Maj 2016

- Kompani nga vendi dhe tre shtetet gjermanofolëse, Gjermania, Zvicra dhe Austria do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me rekomandime për Projektligjin për Kinematografinë dhe shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 9:30)

- Instituti Riinvest organizon Forumin për Tregjet Lokale ku do të prezantohen të gjeturat e raportit “Menaxhimi i tregjeve në 16 komunat”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe drejtori i përgjithshëm i Kompanisë kosovare për distribuim dhe furnizim me energji elektrike (KEDS), George Karagutoff, do të nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi, e cila ka për qëllim ofrimin e praktikës profesionale në ndërmarrje për nxënësit e shkollave të mesme profesionale. (Kabineti i Ministrit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit dhe shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Investimet strategjike në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Prishtinës lidhur me propozimvendimin për dhënien e pëlqimit për ndërrimin e destinimit të parcelës në kuadër të Planit rregullues “Lakërishta” për ndërtimin e objektit të Ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, në bashkëpunim me GIZ-CDBE organizojnë tryezën debatuese me temë “Klasa e I-V, një apo më shumë mësues”. (Objekti i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 10:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti, përfaqësues të Doganave të Kosovë, përfaqësues të Administratës Tatimore të Kosovës, përfaqësues të bizneseve, si dhe palë të tjera të interesit marrin pjesë në tryezën për Projektligjin për Agjencinë e Tatimit dhe të Doganës së Kosovës. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:00)

- Organizuar nga Ministria e Shëndetësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe Qendrën Kosovare për Avokim dhe Zhvillim shënohet Dita Botërore pa Duhan. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Për herë të parë në Republiken e Kosovës mbahet konventa e Evropianëve të rinj me ç'rast do të miratohen 3 rezoluta lidhur me kërkesat dhe nevojat e të rinjve drejtuar Presidentit, Kuvendit dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Re e Qeverisë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim një delegacion parlamentar nga Suedia, të kryesuar nga Bjorn von Sydow, deputet i Parlamentit suedez dhe kryetar i delegacionit të Suedisë në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i i Projektligjit për regjistrimin dhe ofrimin e shërbimeve dhe masave për punësimin e të papunëve, punëkërkuesve dhe punëdhënëseve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, Ministria e Drejtësisë dhe Fakulteti Juridik do të shpërblejnë tri punimet më të mira me temë Ndërmjetësimi si mënyrë alternative e zgjedhjes së rasteve. (Lokalet e Fakultetit Juridik të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza mban një ligjërat në Kolegjin ISPE. (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 12:00)

- Organizuar nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në kuadër të Manifestimit Tradicional “Ditët e Shqipes" mbahet Akademi Përkujtimore për Heroin Xhemajl Fetahaj. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës ku do të behët raportimi nga ana e përfaqësuesve të Ministrisë së Punëve të Brendshme rreth zbatimit të Strategjisë kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Nënshkruhet marrëveshja e bashkimit të partisë politike, Bashkimi Demokratik, me kryetar, Zafir Berisha, në NISMA për Kosovën. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë hapjen e konferencës ndërkombëtare ndërfetare “Roli i gruas në promovimin e dialogut ndërfetar dhe luftimin e ekstremizmit”, e cila po organizohet në kuadër të nismës Interfaith Kosovo. (Hotel Swiss Diamond, ora 17:00)

- Mbahet ceremonia e aderimit të anëtarëve të rinjë në Partinë Demokratike të Kosovës, dega në Prizren në të cilen kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, do të bëj ndarjen e librezave për anëtarët e rinjë në degën e PDK-së, në Prizren. (Hotel Theranda, ora 18:00)

- Në kuadër të Festivalit Tradicional të Komedisë, Teatri i të rinjve në Prishtinë shfaq komedinë "Muaji i Mjaltit". (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:30)

- Vazhdon dezinsektimi hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Taslixhe, Velani , Mat , Sofali, Taukbahqe dhe Gërmi, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 30 Maj 2016

- Banorët e lagjes Bazhadarhane  protestojnë për të shprehur pakënaqësinë në mënyrë publike lidhur me furnizimin jo të rregullt me ujë të pijes, tani e disa vite. (Para ndërtesës së Komunës së Prizrenit, ora 8:30)

- Oda Ekonomike Gjermano Kosovare, e mbështetur nga GIZ dhe Qendra Informative Gjermane për Migracion, Arsim dhe Karrierë organizojnë konferencën “Diaspora – Investimet dhe Punësimi”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me  Doganën  e Kosovës organizojnë Forumin Vjetor Publiko-Privat ku do të prezantohet raporti  i reformave të ndërmarra në Doganë dhe efektet në biznes. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

-  Iniciativa e te rinjeve Mos e Dhez  organizon një ngjarje për të vetëdijësuar qytetarët në lidhje me pasojat negative të konsumimit te duhanit dhe për sanksionet që parasheh Ligji për Kontrollin e Duhanit. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 10:30)

- Divizioni për Vlerësim Standarde dhe Monitorim organizon konferencë për media me rastin e publikimit të rezultateve të Testit të Arritshmërisë për klasët e IX- ta. (Ndërtesa e Ministrisë së Arsimit, ora 11:00)

- UNDP dhe USAID në një konferencë për media do të lansojnë Pulsin Publik XI, dokument ky që ofron një vështrim të treguesve kyç dhe rezultateve të anketës. (Zyret e UNDP-së, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me OJQ POLIS organizon tryezë diskutimi me temën “Sfidat nga krijimi i komunave të reja dhe potencialet e komunave për të siguruar qëndrueshmëri financiare”. (Restaurant Centrum në Lipjan, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa mbahet Akademi Përkujtimore me rastin e 17 vjetorit të rënies së Heroit të Kosovës, Rasim Kiçina. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

 

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban Kuvendin e VII- të punues në të cilën do të prezantohet Draft Strategjia e AKB-së  2016-2019,. (Hotel Swiss Diamond-Hotel, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të bëjë përurimin e objektit të ri të ShFMU “Abedin Rexha” në fshatin Turiqevc të Skënderajt. (Fshati Turiqevc, ora 13:30)

- Fillon edicioni i tetë i Festivalit Tradicional të Komedisë, me karakter garues, në të cilin do të marrin pjesë trupa teatrale nga të gjitha trojet shqiptare. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:30)

- Teatri i Kolegjit AAB shfaq premierën “Për çaj te Hillary”, me regji të Burbuqe Berisha, dhe tekst të John Mucci, luajnë Shengyl Ismaili, Rabije Rozi-  Kryeziu. (Teatri i Kolegjit AAB "Faruk Begolli”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 29 Maj 2016

- Mbahet një konferencë për gazetarë ku do të prezantohen projekte të rëndësishme në fushën e investimeve nga investitorë gjermanë dhe hapjen e vendeve të reja të punës në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, Salla P-32, ora  11:00)

- Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Albert Bunjaku, para miqësores me Ishujt Faroe, mban konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 13:00)

- Partia e Drejtësisë, do të mbajë Kuvendin e Rregullt të Punës. (Hotel Sirius, ora 13:30)

- Vazhdon dezinsektimi hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Lakrishte, Dardani , Ulpianë, Prishtina e Re (Veternik) , Zona Industriale , Lagjja Nici dhe Kazerma  Adem Jashari, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 28 Maj 2016

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Shërimi i plagës amnore dhe ndërlidhja me aktivizimin". (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Ferizaj - Lulzim Aliu,  mbanë konferencën  për medie, me temë “Kryetari Sfarqa falsifikon edhe dokumentin kryesorë të Komunës ”. (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion protestues për heqjen e barrikadave në veri të Mitrovicës, kthimin e shqiptarëve në shtëpitë dhe pronat e tyre si dhe ndaljen e spastrimit etnik dhe kolonizimit që Serbia po e bën atje. (Pranë barrikadës mbi lumin Ibër në Mitrovicë, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit, Ferid Agani së bashku me ministren e Zhvillimit Urban të Shqipërisë, Eglantina Xhermeni, do të marrin pjesë në shpalljen e projekteve fituese të konkursit “Profesionistët e Rinj për Bashkëpunim Ndërkufitarë“ Kosovë - Shqipëri për zonat ndërkufitare Gjakovë - Has - Tropojë me projektin “Shtigjet e Lirisë” dhe Prizren - Kukës me projektin ”Korridori i Gjelbër”. (Pranë Konsullatës së Nderit të Shqipërisë, në Çarshinë e Madhe në Gjakovë, ora 12:00)

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Gratë dhe Prona". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:00)

- Mbahet promovimi i librit "Kur serbët dhe shqiptarët do të pajtohen" te autorit Behlul Becaj ku do të flasin Hajredin Kuci, Aleksandar Gjikiq, Behlul Becaj dhe Momqillo Trajkoviq. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 18:00)

- Hapet ekzpostia N'Femart "Kur të vdes unë beni çfar të doni". (Galeria e Fakultetit të Arteve, ora 18:00)

- Vazhdon dezinsektimi hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Lagja Arbëria, Tophane, Kodra e Trimave, Vreshtat dhe Kolovica, ora 19:30)

 

Ngjarjet e datës 27 Maj 2016

- Kolegji ISPE mban një ligjëratë me Ministrin e Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni i cili do të mbajë një ligjëratë për sesionet e përbashkëta të studentëve të Universitetit të Heidelbergut dhe Kolegjit ISPE. (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 9:00)

- Iniciativa Globale për Astmë- GINA organizon shënimin e Ditës Ndërkombëtare te Astmës përmes mbajtjes së Simpoziumit të V-të ndërkombëtar, kushtuar kësaj sëmundjeje. (Restaurantin Natyral, në kilometrin e tretë të rrugës Ferizaj - Gjilan, ora 9:00)

- Mbahet kongresi i 11-të Nacional i Urologjisë me pjesëmarrje ndërkombëtare, me temën bosht “Urolitiaza”. (ndërtesën e Re e Qeverisë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit, Jean Todt. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 116-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, - ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilen do të behët raportimi nga ana e përfaqësuesve të Ministrisë së Punëve të Brendshme rreth zbatimit të dokumenteve strategjike të sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së  Prishtinës, ora 10:00)

- Deputeti i GP 6+ Kujtim Pacaku do ta mbajë konferencë lidhur me riatdhesimin e pjesetarëve të komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptas. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zëvendësministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Sladjan Nikolçeviq, do të realizojë një vizitë në Komunën e Prizrenit, ku do të pritet nga kryetari Ramadan Muja. (Ndërtesa e Komunës së Prizrenit, ora 10:30)​

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Arti i Grave në Lindjen e Mesme". (Galeria e Fakultetit të Arteve, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në inaugurimin e Fabrikës së Ujit në Vushtrri. (Fshati Balincë i Vushtrrisë, ora 11:00)

- Federata e Sindikatave të Shërbyesve Civilë organizon konferencë për media lidhur me Ligjin e pagave për nëpunësit civilë, moszbatimi i vendimeve për mos ngritjes në pozitë dhe ngritja e koeficienteve për shërbyesit civilë, etj.. (Hotel Parlament, tek Muzeu i Kosovës, ora 11:00) 

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Fabrikës së Stiroporit “Daka Term” në Pozheran të Vitisë. (Objekti i kompanisë në Pozheran, ora 13:00)

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Trupi im zgjedhja ime". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti bëjn vizitë në fabrikën për Protektimin e Gomave, prodhimit të styroplit dhe përurimi i repartit të rrjetave fasaduese në kompaninë “Eurofisi”. (Objekti i Fabrikës në Komunën e Vitisë, ora 13:30)

- Fillojnë aktivitetet për shënimin e Ditës Olimpike ku do të vrapojnë mbi 1 mijë fëmijë nga shkollat e Prishtinë, të lindur në vitin 2008. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:30) 

- Kryeministri Isa Mustafa takohet me kryetarin e komunës së Vitisë, Sokol Haliti. (Ndërtesa e Komunës së Vitisë, kabinetin e kryetarit, ora 14:00)

- Këshilli i Bashkësisë Islame në Drenas - Departamenti i të rinjve në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, organizon aksionin vullnetar të dhurimit të gjakut. (Sheshi i qytetit “Fehmi Lladrovci” në Drenas, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Fabrikën për prodhimin e materialeve elektrike "ElektroStublla“. (Komuna e Vitisë, ora 15:10)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në fshatin Letnicë të komunës së Vitisë. (Fshati Letnicë, ora 15:40)
 
- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në fshatin Stubëll të komunës së Vitisë. (Fshati Stubëll, ora 16:40)

- Fillon dezinsektimi hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Lagjja Aktash, Lagjja e Muhaxherrëve, Parku i Qytetit, Vellushë, Qendra e Qytetit dhe Qyteza Pejton, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 26 Maj 2016

- Zyra e Bashkimi Evropian në Kosovë dhe Këshilli i Evropës organizojnë një konferencë lansusese të nivelit të lartë për të shënuar fillimin e projektit të përbashkët kundër krimit ekonomik në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 9:00)

- Studentë të Parlamentit Studentor të Universitetit "Fehmi Agani" në Gjakovë mbajnë protesta para Rektoratit të Universitetit. (Universiteti i Gjakovës, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të takohet me Ministrin e Kulturës se Republikës së Kroacisë, Zlatko Hasanbegović. (Ndërtesa e MKRS-së, kabineti i ministrit Shala, ora 9:30 - vetëm pamje)

- Rrjeti CSR Kosova me mbështetjen e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale do të publikojë e shpërndajë Udhërrëfyesin e CSR Europe për Integrim të të Drejtave të Njeriut në Funksione Kyçe të Kompanisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mban konferencën me temë “Monitorimi dhe Vlerësimi i Integritetit në Institucionet e Sigurisë në Kosovë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim  dhe Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar e Shteteve të Bashkuara në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal do të lansojnë raportin Mozaiku i Kosovës 2015. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim ministrin e Kulturës të Kroacisë, Zlatko Hasanbegoviq dhe ministrin e Çështjeve të Veteranëve, Tomo Medved. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:30)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit të në bashkëpunim me Institutin Demokratik të Kosovës dhe MDA organizojnë tryezën e diskutimit lidhur me akcizën në produktet e duhanit dhe revitalizimin e industrisë së duhanit në Kosovë.( Vali Ranch në Gjilan, ora 10:45)

- Instituti Riinvest organizon tryezen e diskutimit “PTK - Nga Agimi deri ne muzg”, ku do  te diskutohet rreth procesit te privatizimit dhe gjendjes momentale te PTK-se. (Hapesirat e Institutit Riinvest, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës. (Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e 32-të të Kuvendit Komunal të Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Mitrovicës, ora 11:00)

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Diversiteti Kulturor nga perspektiva e gruas". (Galeria e Fakultetit të Arteve, ora 11:00)

- Kryetari i Komisionit për organizimin e Ditës Olimpike, Ramadan Selimi do të mbajë një konferencë për shtyp, për të folur rreth Ditës Olimpike që në Kosovë do të organizohet të premten në Prishtinë me disa aktivitete. (Shtëpia e Sporteve, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! qendra në Prizren, mbanë konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes në rrugën Adem Jashari  200 metra mbi Hamam, ora 13:00)

- Drejtori i Adminstratës Publike, Muhedin Nushi, do të mbajë konferencë për media, me ç'rast do të bëjë prezantimin e projektit "Open Data" dhe do të publikojë raportin e parë të ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, salla numër 37, ora 13:00)

- Në kuadër të festivalit për të drejtat e njeriut - "Femart" mbahet tyreza e diskutimit me temë "Regjia dhe Mizogjinia". (Teatri Oda, ora 13:00)

 

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci viziton shtandet e kompanive Contour Global dhe Skoda, pjesëmarrëse në Panairin Ndërkombëtar “EXPOKOS”. (Pallati i Rinisë, ora 13:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim një delegacion të UNOPS-it, të kryesuar nga Grete Faremo. (Kabineti i Kryetarit, ora 14:00)

 

- Qendra Kulturore e Fëmijëve në Prishtinë, organizon debat nga Grupi i Ambasadorëve të rinj me temë “Fëmijët a duhet të dalin nga shtëpia (të pavarësohen) në moshën 18 vjeçare?”.  (​Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 25 Maj 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Drejtori i Zyrës për Çështje të Komuniteteve, Ivan Tomiq do të vizitojë komunën e Vushtrrisë me ç’rast do të nënshkruajë Memorandumin me kryetarin  e komunës, Bajram Mulaku për renovimin e Shtëpisë së Kulturës në Prilluzhë.  (Ndërtesa e Komunës, ora 9:00)

- Ambasadori i ShBA-ve në Republikën e Kosovës, Greg Delawie do t’u drejtohet pjesëmarrësve në Festivalin e Gjelbër, festival ky i cili ka për qëllim të promovoj energjinë e ripërtëritshme, mjedisin afarist të gjelbër, dhe ndërgjegjësimin e publikut lidhur me praktikat e qëndrueshme mjedisore. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 10:00)

- Mbahet Seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Hapja zyrtare e panairit ndërkombëtar të ndërtimit “Expokos 2016”. (Pallatin e Rinisë, ora 10:00)

- Community Building Mitrovica & Qendra për Rini, Burime dhe Media organizojnë ceremoninë përmbyllëse të projektit “Shoqëria civile po ju vëzhgon: në kërkim të transparencës dhe llogaridhënies në nivel lokal’’. (Ambientet e Agjensionit Rajonal për Zhvillim dega në veri të Mitrovicës, ora 13:00)

- Me rastin e mbylljes së kampit FCBESCOLA Summer Camp Kosovo 2016, organizatorët e këtij kampi – EEK Capital Partners Group dhe Penya Kosovar Del Futbol Club Barcelona organizojnë ceremoninë përmbyllëse te këtij kampi. (Fushat e K.F. “KEK” në Obiliq, ora 13:30)

- Hapet ekspozita nga koleksioni i Galerisë Kombëtare të Kosovës me temë “Rindriçim kompozicionesh figurative”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina, fituesi i Kupës së Kosovës, fitues i Ligës Ballkanike dhe fituesi i kampionatit të Kosovës, organizanon një koktel me rastin e përfundimit të njërit prej sezoneve më të mira të historisë së klubit. (Hotel Emerald, ora 20:00)

 

- Për herë të katërt në Kosovë, Artpolis  organizon festivalin e Artisteve për të drejtat e njeriut - "Femart". (Teatri Oda, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 24 Maj 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë dy studime për profilet e sektorit të industrisë së plastikës dhe gomës dhe të sektorit të industrisë kimike. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën” organizon hapja zyrtare të aksionit tek shtëpia e shëndetit në lagjen Kalabria, afër hotel Garden, ora 10:00. (Nisja e vullnetarëve për këtë pikë bëhet nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tryezën  e prezantimit të dy studimeve për profilet e sektorit të industrisë së plastikës dhe gomës dhe të sektorit të industrisë kimike. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët votimi i pakos së projektligjeve të energjisë pas komenteve të Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, shqyrtimi i Projektligjin për Investimet strategjike në Republikën e Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bën homazhe te varri i ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova si dhe me pas do të vizitojë familjen Rugova. (Lagja Velania, ora 10:00)

- Organizata Çohu dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese - Preportr, organizon tryezë diskutimi me rastin e prezantimit të hulumtimit mbi ndikimin e granteve dhe subvencioneve në zhvillim e bujqësisë në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Profesionet e Rregulluara në Republikës e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës , do të organizoi tryezën e rrumbullakët  “Arsimi për punësim  - roli i ndërmarrjeve në zhvillimin e shkathtësive”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit Vjetor i Punës se Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, shqyrtimi i Raportit me amendamente i grupit punues në Projektligjin për Kundërvajtje, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Themeluesi i ndërmarrjes ndërkombëtare “Replay”, Luigino Buziol do të mbaj një ligjeratë pë të treguar se si u themelua ndërmarrje e tij, si u zhvillua dhe ku do të shkojë. (Fakultetit Ekonomik në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim Akademia Folke Bernadotte, OSBE dhe Lëvizja FOL do të prezantojnë rezultatet dhe të gjeturat e pilot projektit “Matja e Sundimit të Ligjit në Administratën Publike në Komunat e Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi Shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë me amendamente të Komisionit funksional për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Spor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ndërtimi i Komunitetit në Mitrovicë dhe Qendra për Burime, të Rinje dhe Media organizojnë konferencën përmbyllëse zyrtare të projektit “Shoqëria civile ju vëzhgon. (Objekti i Agjencisë Rajonale për Zhvillim në Mitrovicë, ora 13:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të merr pjesë në aksionin për largimin e disa deponive të mbeturinave,  që do të organizohet nga “Let's Do It Kosova”. (Fshati Plemetin në Obiliq, ora 13:00)

- Komisioni për Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione i Kuvendit të Kosovës, do të organizojë dëgjim publik lidhur me monitorimin e Ligjit për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës si dhe shqyrtimi i Projektligjit për regjistrimin e popullsisë, të ekonomive familjare dhe të banesave në komunat e Kosovës që nuk kanë marrë pjesë në regjistrimin e popullsisë në vitin 2011. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Këshilli i Investitorëve Evropian organizon një platëformë të dialogut mes Investitorëve Evropian dhe Qeverisë së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të merr pjesë në aksionin për largimin e disa deponive të mbeturinave,  që do të organizohet nga “Let's Do It Kosova”. (Pranë Universitetit Publik të Mitrovicës “Isa Boletini”, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 23 Maj 2016

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon për herë të pestë, konkursin kombëtar për “Biznes Plane - Të gjelbërta dhe Inovative” 2016. (Orion Centre, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, së bashku me ministrat Memli Krasniqi dhe Bekim Çollaku, viziton kompaninë për prodhimin dhe përpunimin e qumështit “Eurolona”. (Fshati Miradi e Epërme të Fushë Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Instituti për Studime në Edukim, EdGuard organizon konferencën e prezantimit të raportit të projektit "Vlerësimi i mësimit gjithëditor në Komunën e Prishtinës ". (Qendra e konferencave "Orion", ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë mbështetur nga Ambasadën Britanike në Kosovë, prezanton të gjeturat e hulumtimit After Care, i cili ka për qëllim identifikimin e barrierave të investitorëve të huaj në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane ku do të shqyrtohet Projektligji për parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani  organizon një tryeze te rrumbullaket me media për të bashkëbiseduar në hollësi për të gjitha detajet e procesit të legalizimit të ndërtimeve pa leje. (Ndërtesa e re e Qeverisë, kati i 17, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të ndërtesës së sapo-rinovuar të administratës komunale në Shtërpcë. (Ndërtesa e komunës se Shtërpcës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi do të bëjë shpërndarjen e certifikatave të trajnimit për liderët dhe punëtorët e rinj nga Rrjeti Botëror Kristian i Qendrave Rinore, të trajnuar në Britani të Madhe dhe Irlandë Veriore. (Hotel Sirius, ora 13:30) 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpen Ahmeti dhe Drejtori i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arben Vitia,  vizitojnë shkollën "Meto Bajraktari", ku nga afër do të inspektojnë vizitat sistematike të mjekëve për nxënësit. Pas shkollës ata do të vazhdojnë në Qendrën Kryesore Familjare të Mjekësisë. (Objekti i shkollës, ora 14:00)

- Kolegji ISPE organizon ligjëratë me Ministrin për Integrime Evropiane i Republikës së Kosovës, Bekim Çollaku. (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 15:00)

 

- Departamenti për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural i AAK-së mban Konferencë nacionale me temë “Bujqësia, alternativë e zhvillimit ekonomik”. (Hotel Sirius, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 22 Maj 2016

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizon shënimin e \"Ditës Botërore të Biodiversitetit\". (Vendi i quajtur “Te sharrat” në hyrje të  Grykës së Rugovës - Pejë, ora 11:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)