05 Dhjetor 2023

Wolksvagen ndërton fabrikë të re në Kinë

Berlin, 16 korrik - Gjiganti automobilistik gjerman „Wolksvagen“ sot njoftoi se do të ndërtojë fabrikë të re në Kinë, e cila në vitin 2013 do të prodhojë 300.000 automjete në vit.

Prodhuesi më i madh evropian i automjeteve thekson se në Kinë ka shitur 950.000 automobila në gjysmën e parë të vitit – 45.7 për qind më shumë se gjatë periudhës së njëjtë të vitit të kaluar.

Fabrika në Jizeng, e cila do të punësojë 4.000 të punësuar, është pjesë e planit të Wolksvagen-it që t'i dyfishojë kapacitetet prodhuese në Kinë në tre milionë automjete deri në vitin 2013.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)