28 Mars 2023

Vazhdon derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Meksiko Siti, 7 maj - Një anije me një kupolë masive, e cila do të shërbejë si kapak për pusin e çarë të naftës në Gjirin e Meksikës, mbërriti sot në vendin e ngjarjes, me shpresën se do të ndihmojë për të ndalur rrjedhjen masive.

Një zëdhënës i Rojes Bregdetare i tha Zërit të Amerikës se kapaku arriti sot. Ai tha se kompania British Petrolium shpreson të fillojë ta vendosë kapakun gjatë 48 orëve të ardhshme.

Plani është vendosja e strukturës 98-tonëshe mbi pusin, më tepër se 1 mijë e 500 metra nën sipërfaqe dhe drejtimi i rrjedhjes së naftës për tek një anije në sipërfaqe.

British Petrolium shpreson që kupola të fillojë ta ndryshojë rrjedhjen e naftës deri të hënën, por kompania thotë se nuk mund të garantojë suksesin e përpjekjeve të jashtëzakonshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)