22 Mars 2023

Sot hapet panairi tradicional Natyra 2010

Prishtinë, 10 qershor - Edicioni i gjashtë i panairi tradicional të mobilierisë dhe industrisë së drurit në Kosovë Natyra 2010 organizohet sërish nga Shoqata e Përpunuesve te Drurit të Kosovës, me mbështetje të Programit për Ndërmarrje Private të Kosovës (KPEP) të USAID-it dhe Agjensionit për Promovim të Investimeve në Kosovë-IPAK. 

Në këtë panair marrin pjesë si ekspozues shumë kompani nga Kosova, Shqipëria, Italia, Kroacia, Serbia dhe vende të tjera. Panairi Natyra 2010 ju ofron dyer, dritare, kuzhina, enterier dhe makineri për përpunuesit e drurit-teknologji.

Në ceremoninë e hapjes marrin pjesë Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Lutfi Zharku, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Blerand Stavileci, Drejtoresha e Misionit të USAID/Kosovë Patricia Rader, Drejtor i KPEP David Cowles.

Panairi hapet në zonën Industriale Prishtinë, përballë Maxi Market në ora 11:00.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)