18 Prill 2024

Rusia stimulon blerjen e automobilave të reja

Moskë, 9 mars - Rusia filloi të zbatojë program për nxitjen e zëvendësimit të automobilave të vjetra me të reja, me qëllim të dhënies së mbështetjes së industrisë ruse për automobila, e cila hasi në gjendje të vështirë.

Të gjithë qytetarët të cilët do të vendosin deri më 1 dhjetor ta zëvendësojnë automjetin e vjetër dhjetë ose më shumë vite për automjete të reja, do të fitojnë kuponë prej 50.000 rubleve (1.680 dollarë) për blerjen e automjetit të ri nëse ai është prodhuar në Rusi.

Autoritetet presin të shesin së paku 200.000 automjete të reja, ndërsa për zbatimin e programit janë ndarë gjithsej rreth 369 milionë dollarë.

Programi është ngritur pasi qeveria ruse më 4 mars miratoi propozim-strategjinë sipas të cilës deri në vitin 2020 ka ndër mend që në industrinë të investojë së paku 1.200 miliardë ruble.

Prodhuesit rusë të automjeteve tashmë një kohë të gjatë durojnë pasojat negative nga mungesa e investimeve. Konsumuesit deri më tani më shumë kanë blerë modele të huaja se sa vendore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)