31 Mars 2023

Qeveria amerikane i dërgon BP-s faturën e parë të dëmit

SHBA, 4 qershor - Pas katastrofës në brigjet amerikane, qeveria amerikane i ka dërguar koncernit energjitik të naftës BP faturën e parë të dëmit prej 69 milionë dollarësh.

Me këtë do duhet t\'i hiqet taksapaguesve barra e luftimit të katastrofës të shkaktaur nga rrjedhja e pandalshme e naftës, tha një zëdhënës i presidentit amerikan në Uashington.

Ekspertët e bankave përllogarisin dëme që kapin shumën e 30 miliardë dollarëve. Ka gjasa që BP të ketë arritur sukseset e para në përpjekjet për bollkimin e vrimës së shpimit.

Në natën e së premtes BP ia doli të vendosë një mburojë thithëse në 1500 metra thellësi, më parë ishte bllokuar tubacion i dëmtuar.

Kompania e naftës “British Petroleum” ka ulur një kapak mbi vrimën prej nga derdhet nafta, në kuadër të tentativës së saj të fundit për të ndaluar rrjedhjen në Gjirin e Meksikës.

Pamje filmike të regjistruara tregojnë se kapaku u ul në vendin e duhur, duke u ndeshur me presionin nga derdhja e naftës.

Do të duhet pak kohë për të parë nëse teknika e re funksionon ose jo. Roja Bregdetare amerikane deklaroi se kapaku, edhe nëse funksionon, do të ketë vetëm një efekt të përkohshëm.

Ndërsa presidenti Barack Obama ka kritikuar sërish ashpër “BP”, duke u shprehur se nuk e ka parë ende “përgjigjen e shpejtë” ndaj katastrofës.

Në një intervistë për CNN, shefi i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar se, kompania “mi ka ngritur nervat” për shkak të derdhjes së naftës.

Presidenti amerikan, Barack Obama këtë të premte viziton për të tretën herë vendin ku ndodhi shpërthimi, për t\'u informuar mbi gjendjen aktuale të punimeve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)