26 Mars 2023

Mercedes SL Class i ridizajnuar

Frankfurt, 7 korrik - Përveç ndryshimeve vizuale, Mercedes SL ka edhe përmisime teknike, kurse në ofertë do të gjeni dy motora të ri.

Në shfaqjen vizuale është e lidhur pamja e përparme e maskës, përpara me parakolp të ri në të cilin janë ngulitur dritat LED, sistem i ri ndriçimi, një parakolp i ridizajnuar dhe dritat e pasme të reja.

Gjithashtu ka edhe ndryshime brenda, në lidhje me disa kombinimie të reja të ngjyrave dhe ndriçim shtesë të ambientit. Sipas prodhuesit edhe materialet janë nga më të mirat.

Sa për motorët, SL 500 merr një të ri 4.7 litër V8 benzinë me BlueDIRECT teknologji të injektimit. Ndërsa me ndihmën e turbocharges zhvillon 429hp, ndërsa 15% shpenzojnë më pak nga paraardhësi i tij me fuqi 382 hp.

I impresionuar nga numrat? Për ata që ende nuk janë, Mercedes SL600 ofron me 5.5 litër bi-turbo V12 me 510 hp, e cila do të arrij 100 km/h për 4.5 sekonda.

Për konsumatorët që kërkojnë më shumë, Mercedes në fund të vitit do të ofrojë AMG SL63 dhe SL65 AMG modele.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)