27 Mars 2023

MAP dhe MMPH, nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi

Prishtinë, 2 qershor - Ministrja e Administratës Publike znj. Edita Tahiri, dhe Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Mahir Jaggjillar nënshkruan një memorandum mirëkuptimi.

Qëllimi i këtij memorandumi është realizimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës nr. 04 / 6, që ka për objektiv kryesore kalimin e përgjegjësive dhe kompetencave për Agjencinë Kadastrale të Kosovës, nga Ministria e Administratës Publike, në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Pra AAK, tash e tutje do të vazhdoj punën konform ligjit dhe kompetencave, në kuadër të MMPH-së.

Pas nënshkrimit, të dy ministrat u shprehen gatshëm për intenfsikimin e bashkëpunimit, i cili do të kontribuoj për të mirën e institucioneve vendore dhe për të gjithë qytetarët e saj.

Ndërsa Memorandumi i Mirëkuptimit ka hyrë në fuqi që nga momenti i nënshkrimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)