26 Mars 2023

Lukoil shkurton 18 për qind të prodhimit

Moskë, 21 prill - Prodhuesi i dytë më i madh i naftës në Rusi, Lukoil do të zvogëlojë prodhimin e tij me 18 për qind, ekuivalent me më shumë se 40.000 ton në ditë si pjesë e marrëveshjes së re për prodhimin e naftës të OPEC+, njoftoi agjencia e lajmeve ruse Interfax duke cituar drejtorin ekzekutiv të kompanisë Vagit Alekperov.

"Unë mendoj se ne dhe të gjitha kompanitë e tjera do ta përmbushim këtë sasi, të cilën na e solli Ministria e Energjisë", tha Alekperov.

Lukoil pret që çmim i naftës të arrijë 30 dollarë për fuçi pas fillimit të marrëveshjes.

Vendet prodhuese të naftës OPEC të udhëhequra nga Arabia Saudite dhe jo-OPEC të udhëhequra nga Rusia, të njohura si OPEC+, ranë dakord më 12 prill të ulnin prodhimin e tyre kolektiv të naftës me 9,7 milionë fuçi në ditë në maj-qershor për të shkurtuar disa nga furnizimet e tepërta në tregun botëror të naftës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)