05 Dhjetor 2023

Ferrari është gati të prezantojë SUV-në e tij të parë, Purosangue

Milano, 8 shtator - Teksa Lamborghini dhe Bugatti kanë bërë të ditur se nuk do të kenë më makina, nga ana tjetër Ferrari vjen i përgatitur më shumë se kurrë.

Kompania e makina luksoze është gati të zbulojë SUV-në e tij të parë, Purosangue, më 13 shtator për tregjet globale.

Ky automjet do të hapë një kapitull të ri për markën italiane të super-makinave dhe do të konkurrojë kundër Lamborghini Urus dhe Porsche Cayenne.

Makina e ardhshme me katër rrota është parë duke bërë teste pranë objektit të markës, Maranello, muajt e fundit, megjithëse në një avatar të kamufluar.

Ferrari ka qenë i njohur për krijimin e disa prej motorëve më të mirë V8 dhe V12 gjatë gjithë historisë së tij.

Kompania ka publikuar në Twitter një video ku dëgjohet se si do të tingëllojë Ferrari Purosangue në rrugë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)