24 Mars 2023

Bie prodhimi industrial i BE-së

Bruksel, 17 prill - Prodhimi industrial i BE-së shënoi rënie për 1.3 për qind në shkurt, që kur u shfaq koronavirusi i ri në kontinent, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, raportoi të enjten zyra e statistikave të bllokut.

Eurostat bëri të ditur se shifra gjithashtu ishte më e ulët për 1.9 për qind në eurozonë gjatë të njëjtës periudhë.

Zona e eurozonës apo ZE19 përfaqëson vendet anëtare që përdorin monedhën e vetme - euro, ndërsa BE27 përfshin të gjitha vendet anëtare të bllokut.

Në BE, midis grupeve kryesore industriale, prodhimi i mallrave kapitale ra më së shumti, duke ulur me 3.1 për qind nga viti në vit në shkurt.

Midis shteteve anëtare, uljet më të larta vjetore u regjistruan në Luksemburg (-8.0 për qind), Irlandë (-6.8 për qind) dhe Greqi (-3.5 për qind).

"Rritjet më të larta janë vërejtur në Maltë (+10.5 për qind), Poloni (+3.6 për qind) dhe Slloveni (+2.4 për qind)", theksoi Eurostat.

Për shkak të pandemisë së COVID-19, e cila infektoi mbi 2 milionë njerëz në mbarë botën dhe shkaktoi rreth 137,000 vdekje, disa sektorë, përfshirë fabrikat, janë përballur me probleme lidhur me masat parandaluese.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)