29 Maj 2023

Aksionet e "Gazprom"-it bien 27 për qind

Moskë, 1 korrik - Kompania ruse e energjisë Gazprom ka humbur më shumë se një të katërtën e vlerës së saj të tregut pasi vendosi të mos paguajë dividentën, për herë të parë që nga viti 1998.

Aksionet e kompanisë ranë deri në 27 për qind pasi aksionarët njoftuan në mbledhjen vjetore se votuan kundër pagesës së dividentëve për vitin 2021.

Zëvendësi i drejtorit ekzekutiv të Gazprom-it, Famil Sadygov tha se aksionarët kanë vendosur që pagesa e dividentëve për vitin 2021 nuk rekomandohet në situatën aktuale.

Ai vuri në dukje se Gazprom do të fokusohet në furnizimin me gaz në disa rajone në Rusi, duke u përgatitur për dimër dhe duke paguar taksa të rritura.

Bordi i drejtorëve të Gazprom-it rekomandoi dividentë rekord prej 52.53 rubla për aksion në maj për shkak të rritjes së çmimeve të gazit.

Gazprom është kompania më e madhe ruse, eksploatuesi më i madh i gazit natyror në botë dhe një nga kompanitë më të mëdha në botë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)