21 Shtator 2023

Dyqanet në Belgjikë vendosin të fikin dritat dhe të ulin temperaturat

Bruksel, 21 shtator - Në Belgjikë, dyqanet për të kursyer energji kanë vendosur të fikin dritat dhe të ulin temperaturat nga 1 tetori.

Federata Belge e Ndërmarrjeve të Biznesit (Comeos) njoftoi se masat e reja shtrënguese do të zbatohen nën sloganin "tregtia e përgjegjshme" për shkak të krizës energjetike.

Nga 1 tetori, supermarketet, dyqanet e veshjeve, sallonet e bukurisë, dyqanet e elektronikës, dyqanet e ndërtimit dhe dekorimit, dyqanet e lodrave dhe libraritë do të ulin konsumin e tyre të energjisë.

Mijëra dyqane në vend do të fikin dritat e vitrinave dhe ndriçimin e brendshëm një orë pas orarit të mbylljes.

Dyqanet do të kufizojnë temperaturën e brendshme në 19 gradë.

Gjithashtu, hyrjet e dyqaneve do të mbahen të mbyllura për të parandaluar humbjen e nxehtësisë.

Masat shtrënguese të sipërpërmendura nuk do të përfshijnë restorantet dhe kafenetë në vend.

Qeveria e Belgjikës kishte vendosur të fikte ndriçimin në ndërtesat publike nga ora 19.00 deri në orën 06.00 dhe nxehtësia më e lartë të jetë deri në 19 gradë.


Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)