27 Mars 2023

S&P ul në 3,6 për qind parashikimin e rritjes globale

New York, 2 prill - Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit (rrezikut të investimeve) “Standard & Poor's” (S&P) ka korrigjuar parashikimin e saj për rritjen ekonomike botërore për këtë vit duke e ulur nga 4,2 për qind në 3,6 për qind.

S&P njoftoi në një deklaratë se efektet makroekonomike globale të konfliktit ruso-ukrainas, i cili filloi më 24 shkurt, pas një fillimi "të shëndetshëm" të vitit 2022, "për momentin" duken të moderuara.

Rreziqet janë në kahun e poshtëm, konflikti do të ndikojë tregtinë, çmimet e energjisë dhe mallrave, besimin dhe reagimet e politikës monetare, paralajmëron agjencia.

Në vijim të deklaratës thuhet se parashikimi i rritjes ekonomike botërore për këtë vit është ulur me 0,6 pikë përqindje në 3,6 për qind.

Pritshmërinë e rritjes së ekonomisë amerikane për këtë vit S&P e ka ulur me 0,7 pikë përqindje në 3,2 për qind, ndërsa për ekonominë e Eurozonës parashikimi është ulur në 3,3 për qind me një rënie prej 1,1 pikë përqindje.

Agjencia ka lënë të pandryshuar me 4,9 për qind parashikimin për rritjen e ekonomisë kineze në 2022.

Sipas raportit të S&P ekonomia ruse pritet të tkurret me 8,5 për qind këtë vit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)