26 Mars 2023

Sllovenia teknikisht sërish në recesion

Lubjanë, 2 qershor - Sipas të dhënave të Entit shtetëror slloven për statistikë, kuartali i parë i këtij viti është i gjashti me radhë, në të cilin ekonomia sllovene tregon rezultate të këqija, por rënia e saj megjithatë është më e vogël në krahasim me atë të vitit të kaluar.

Bruto Prodhimi Vendor (BPV) në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është zvogëluar për 1,2 për qind.

Rënie më të madhe të aktivitetit shënohet në ndërtimtari dhe tregti, ndërsa zvogëlohen edhe investimet. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)