24 Mars 2023

Sindikata e shërbyesve civilë nuk heqin dorë nga protesta

Prishtinë, 9 mars - Në mundësit e përpjekjeve për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme për të dy palët, delegacioni i tri Sindikatave që përfaqësojnë interesat dhe të drejtat e Shërbyesve Civil të Kosovës, sot, janë takuar me kryeministrin Hashim Thaçi, ministrin e financave Ahmet Shala dhe atë të Administratës Publike Arsim Bajrami.

Në këtë takim, është diskutuar mundësia e përmbushjes së kërkesave të kësaj kategorie, konform mundësive buxhetore dhe mundësive ligjore, e cila kategori e nëpunësve civil, e ka pozitën materiale më të pafavorshme nga të gjitha kategoritë tjera që financohen nga buxheti i Kosovës.

"Kryeministri u pajtua se kjo kategori, është kategoria më e anashkaluar dhe u zotua se në vazhdimësi, do të bëjë përpjekje për përmirësimin gradual të kësaj kategorie të të punësuarve", thuhet në një komunikatë të tri sindikatave.

Sipas komunikatës kryeministri Thaçi, ka autorizuar Ministrin e Financave dhe Ministrin e Administratës Publike, që konform mundësive buxhetore, të përmbushi pjesën e kërkesave.

"Thaci është zotuar, se τdo marrëveshje që do të arrihet në mes të përfaqësuesve të Sindikatës dhe Ministrive përkatëse, do ta mbështesë dhe do ta zbatoj në praktikë", thuhet në komunikatë.

Ndërsa ministrat janë zotuar se dialogu do të vazhdojë të mërkurën për ofrimin e qëndrimeve dhe gjetjen e një zgjidhje të mundshme dhe të pranueshme për të dy palët.

"Kryesitë e Sindikatave, janë pajtuar se, masa e paralajmëruar për grevë në vendin e punës, mbetet në fuqi deri sa këto tri kryesi të Sindikatave, do të marrin ndonjë vendim tjetër, konform ndonjë marrëveshje eventuale të pranueshme për të dy palët", përfundon komunikata.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)